Zeměkouli chybí už jen stopka a bubák

Toto je fejeton mého spolužáka na téma Apple, ale vlastně i Microsoft.

Jestliže praštíte tučňáka přes palici, lehne sebou a už se nezvedne. Pokud omylem praštíte loktem do okna, rozsype se a už ho stěží dáte dohromady. A mrštíme-li jablkem o zeď, zbyde z něj pouze jakási nepoživatelná kaše a flek na omítce, kterého se zbavíte pouze, když znovu všechno vybílíte.

Každý operační systém má nějaké ty své mouchy. Proč se nám tedy všichni appláci pokoušejí tak vehementně vnutit svůj názor, že co má na sobě vyobrazené jablko (i kdyby to měl být ten výše zmíněný mastný flek na zdi), tak je in?

Podle mého názoru proto, že jsou out. Jsou prostě neschopní zaintegrovat se do moderní IT společnosti, v důsledku čehož se nám všem, profíkům, snaží vsugerovat svůj, červy prolezlý názor.

Domnívám se (a tato domněnka je určitě bezpochyby správná), že jakmile si nejsme jisti o korektnosti našeho přesvědčení, začneme odsuzovat osoby jiné víry. Ti se pak mohou cítit odstrčení a jejich smýšlení se podlamuje.

Jako příklad si vezměme pravidla slušného chování. Nikdo je nezná a ta menšina, co ano, má ve světě tak velký vliv, že dokáže přesvědčit druhou, mnohonásobně početnější stranu, o tom, že by bylo správné naučit se podávat si ruce tím a tím způsobem, v takovém a takovém pořadí apod. A k čemu to je? Tak dlouho jsme si dobře žili bez nějakých norem a pak přišel nějaký cvok, co najednou začal ostatní peskovat. A tomuhle pomatenci máme podlehnout?

Stejné strategie využívá firma Apple. Její demagogický ex-šéf, Steve Jobs, měl takový charakter, že dokázal pobláznit miliony lidí takovým způsobem, že se začali cítit až skoro jako utlačovaná národnostní menšina, která by měla provést revoluci, kde by svrhla tyrana (v tomto případě konkrétně mocného Microsofta se svým kancléřem Windowsem [který byl nedávno povýšen do stavu Vista - pozn. autora]).

Je velice zřejmé, že Steve Jobs musel pro svou obchodní politiku hledat inspiraci již v myšlenkách osvícenství a že jeho vzorem nebyl nikdo jiný než sám císař Napoleon. Ten měl vskutku vysoké ambice: ovládnout Evropu (zvláště Rusko), zavést všude rovnost,… Jobs má obdobné plány: v Rusku je největší podíl Oken na celém světě, proto by se v příštím desetiletí měl jablečný trh zaměřovat zvláště na nehostinnou ruskou Sibiř, aby si tak jablka polepšily ve  statistikách (zde mj máme možnost vidět snahu co nejvíce rozvíjet Mac-imperialistickou propagandu).

Napoleonské “Zavést všude rovnost“ jinými slovy znamená “Vystrnadit Okna z trhu, aby světová počítačová síť byla jeden takový Apple Orchard“ (jablečný sad – pozn. autora). To se dá např. uskutečnit tak, že se začne vymýšlet spousta krásných aplikací a inovací. Ty začnou být samozřejmě velice oblíbeny a aby Microsoft srovnal ztráty, začne “vymýšlet“ stejné doplňky a zabuduje je i do svého systému, čímž se v podstatě z Oken stanou Jablka. Rozpínavou velmocenskou politiku se Apple snaží uplatnit jednoduše všude.

A přitom všem jsou možnosti Macintoshů velice omezené. Vůbec třeba neexistuje způsob, jak si na ně stáhnout nějakého vira. Jablka nás tak ochuzují o neskutečnou legraci, o kterou příjdem při reinstalaci počítače. Tuto skutečnost se proto snaží kompenzovat tím, že ze svých operačních systémů dělají sbírku nesčetných zbytečných efektů, aby si jejich uživatelé užili srandu někde jinde.

Závěrem se dá říci pouze to, že zatím dosud nejdůmyslnějším operačním systémem zůstávají Průhledná Okna. Ale tento status jim asi příliš dlouho nevydrží, protože propaganda Jablek tvrdí něco jiného.

Ondřej Ježek

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář