Zálohování + DropBox

Každý, kdo už někdy přišel o nějaká důležiatá data, ať už vlastní nedbalostí, chybou nějaké třetí osoby či selháním techniky, si jistě uvědomil, že důležitá data je třeba zálohovat. Dnes si povíme jak jednoduše a hlavně automaticky zálohovat své data přes internet.

Lidem, kteří se bojí o své soukromí doporučuji dále nečíst, raději věnovat čas užitečnějším věcem a zálohovat na svůj vlastní HW. My ostatní však získáme nejen jistotu v podobě zálohovaných dat, ale také přístup k těmto datům odkudkoli pomocí internetu. To vše úplně zadarmo.

Jako první je třeba založit si účet u nějakého poskytovatele úložného prostoru na internetu. Já v článku budu pracovat s mnoha lidem známým DropBoxem, který nabízí podobné funkce jako iDisk od Apple, ale je zadarmo. Pokud tedy ještě nemáte založený DropBox účet, učiňte tak teď a nainstalujte si aplikaci, která zpřístupní váš webový prostor přímo přes Finder.

Pro rychlejší a pohodlnější přístup doporučuji dát si odkaz na složku do Places ve Finderu (viz. obrázek).

Dropbox je díky své integraci do systému velice jednoduchý na používání. Soubory, které chcete přesunout na své webové úložiště, jednoduše přesunete ve Finderu do složky DropBox. Jednotlivé soubory zde můžete také jakkoli upravovat či přejmenovávat a DropBox se okamžitě postará o jejich aktualizaci na webu. Pokud vás zajímá co DropBox všechno umí, určitě se podívejte na screencast.
Jako druhá nutná věc je program po zálohování. Já používám iBackup, ale určitě existuje nespočet jiných zálohovacích nástrojů a vy se samozřejmě můžete o vaše tipy podělit v diskusi (třeba tím někomu pomůžete). iBackup naleznete zde. Dokáže zálohovat jak vámi určené složky, tak také systémové nastavení a nastavení různých programů pomocí plug-inů kterých je opravdu spousta (případně můžete napsat svůj.
Nastavení programu je jednoduché. Vpravo nahoře nastavíte pomocí tlačítka “set…” kam chcete zálohovat. Zde si vyberte jeden z adresářů ve složce DropBox nebo si tam vytvořte svůj dle libosti. Po potvrzení výběru cílového místa se před vámi opět ukáže hlavní okno programu, kde vlevo je nabídka hlavních adresářů a také položky “System settings” a “Applications settings”, případně můžete další adresáře přidat pomocí plus v lévém dolním rohu okna. Po kliknutí například na “System settings” se vám vpravo ukáže nabídka všech nastavení, které lze pomocí iBackup jednoduše zálohovat. Jednotlivé položky si označte “odfajfknutím” čtverečku. Při vybírání položek k zálohování věnujte pozornost velikosti zálohovaných dat (tento údaj se objeví po odfajfknutí), v některých případech se může jednat o desítky až stovky megabajtů.

Teď ještě zbývá nastavit automatické zálohování v určitých časových intervalech. Například každý den v 5 hodin odpoledne. To se jednoduše nastaví v Preferencesprogramu pod záložkou Profiles. Nyní se program přesně ve stanovenou dobu spustí, zkontroluje zda ve vámi zadaných složkách a nastaveních nenastaly změny a pokud ano tak je zazálohuje. Pokud nejste připojeni k internetu v době zálohy, DropBox aplikace si bude pamatovat co má zapsat na web a až se k internetu připojíte automaticky provede zápis. IBackup bude zálohovat vždy jen soubory, které byly aktualizovány a zbytečně se tedy nepřenáší stále stejné soubory.
Tip: To se dá samozřejmě i změnit. V Preferences > Profiles > Backup folders můžete zaškrtnout kolonku “Add time to folder name” nebo “Add date to folder name” a podé se záloha provede vždy do nového adresáře a soubory se tedy nebudou přepisovat.
Tip: Profilů můžete mít nastaveno samozřejmě více. Takže například jeden profil bude zálohovat každý den do jednoho adresáře, který bude pouze aktualizovat a druhý profil se jednou týdně postará o čistou zálohu vždy do nového adresáře.

DropBox pro iPhone

Ještě přidám jeden tip na závěr. Jak již jsem psal v úvodu, díky DropBoxu budete mít své data stále k dispozici a to třeba i přes iPhone. DropBox dokáže také číst některé základní typy dokumentů jako PDF, word (doc, docx) či excel (xls, xlsx), některé typy obrázků a dokonce dokáže přehrávat i mp3 a otevřít některé typy archivovaných souborů či složek. Co mi však chybí, je podpora pro prezentace (pps) a podpora formátů z balíků iWork a OpenOffice. Ale možná se někdy dočkáme, protože vývoj DropBoxu jde velkým tempem. Bylo by asi ještě vhodné dodat, že soubory lze číst, ale ne upravovat. Pro úpravu či psaní dokumentů na iPhone existují aplikace nebo webový google docs.

Co je tedy třeba udělat? Vlastně stačí pouze otevřít Safari, zadat adresu “http://www.getdropbox.com/iphone/login” a zadat přístupové údaje.

Otevřená složka s dokumenty:
Otevřený dokument zkouška.docx:

Vladimír Kurka

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

2 komentáře k článku

sk0609 30. 01. 2011 v 20.50

kliknutím na tento odkaz: http://db.tt/Ri8Elp8 získáte při instalaci dropboxu zdarma dalších 250mb navíc, maximálně se můžete dostat až na 8gb zadarmo! já také, děkuji.

Dropbox bonus 04. 12. 2011 v 20.39

AKCE: nyní můžeš přes referenční odkaz získat od 500 MB do 18 GB navíc zdarma ke stávajícím 5 GB místo 2! Platí pro registrace přes speciální link Dropboxu http://db.tt/nFqordxS (jsou to zabezpečené stránky; speciální studentký referal)

Přidat nový komentář