Xslimmer, Mac na dietě!

Xslimmer je užitečná aplikace, která umí vymazat z aplikací veškeré jazyky, které nepoužíváte a nejen to. Pojďme se podívat, jak si uvolnit místo na disku a zároveň zrychlit počítač.

Odstraňte nepotřebný kód a jazyky

Snow Leopard už je pouze pro počítače s procesorem Intel, přesto jsou dnes aplikace universální. Tedy jak pro Intel tak i pro starší procesory postavené na architektuře PPC (G3,G4,G5). Proč tento kód, který už nebudete nikdy potřebovat, stále schovávat na disku? Xslimmer Vám pomůže se jej zbavit. Navíc pokud je aplikace 64-bitová a váš počítač také, smaže se z aplikace nepotřebný 32 bitový kód.

Další věcí jsou jazyky. Kolik jich na počítači používáte? Jeden, dva? Většina lidí má nastaveno jako primární jazyk češtinu a jako sekundární angličtinu. Pokud je aplikace česky, pustí se česky, a pokud není tak se pustí anglicky. Jenže aplikace obsahují mnohem více jazyků než tyto dva. Jen tak pro zajímavost, třeba takové Adium je více více jak dvaceti jazycích a všechny ty přebytečné jazyky skladujete na disku.

Přejděme k praxi, kolik to tedy ušetří místa?

  • GarageBand 5.0.2 – původní velikost 537 MB, po „odtučnění“ 156 MB
  • Google Earth 5 – původní velikost 84,1 MB, po „odtučnění“ 48,5 MB
  • OmniFocus 1.6.1 – původní velikost 42,1 MB, po „odtučnění“ 16,4 MB

Ne vždy jsou rozdíly tak ohromné. Záleží na množství jazyků a kódu. Přesto to má smysl!

Rozhraní

Ovládání je velice jednoduché, celý disk projedete vlastně na dvě kliknutí. Při prvním spuštění však doporučuji projít předvolby a nastavit si vše jak potřebujete. Můžete si nastavit zda chcete mazat jen jazyky, jen kód nebo oboje. Také můžete nastavit složky, které nechcete „odlehčit“.

Blacklist

Tohle je obrovská výhoda oproti ostatním programům (například free Monolingual). Díky blacklistu se nestane, že byste si vyčistili harddisk a nešli Vám pak nějaké aplikace. Například MainMenu je na tohle opravdu háklivé a pokud tu aplikaci projedete právě zmiňovaným Monolingualem, tak prostě nepůjde spustit a nezbyde Vám nic jiného než přeinstalovávat. Blacklist Xlimmru je stále aktualizovaný a díky tomu se mi nikdy nestalo, že bych měl nějaký problém. To se bohužel nedá říct o konkurenčním Monolingualu, který jsem právě kvůli tomuto odinstaloval.

„Hubená“ instalace

Některé aplikace jsou opravdu ohromné a jejich instalování je pomalé. Proč instalovat obrovské množství jazyků a nepotřebného kódu a až potom to mazat? Udělejte to rovnou a ušetřete si čas. Stačí hodit obraz disku na ikonu Xslimmru a ten aplikaci rovnou odlehčí.

Kompatibilita

Další výhodou této aplikace je obrovská kompatibilita. Pustí ji na Mac OS 10.3.9 (Panter), 10.4 (Tiger), 10.5 (Leopard) a je plně kompatibilní i s Mac OS 10.6 (Snow Leopard).

Resumé

Sečteno, podtrženo. Jedná se o kvalitní aplikaci, kterou můžu s klidem doporučit. Ušetří na disku opravdu hodně místa a místa není nikdy dost!

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

28. Leden 2011