Writings pro iPad – synchronizujeme texty přes DropBox

Stejně jako pro mnoho uživatelů iPadu se i pro mě stal iPad samozřejmým zařízením pro práci ve škole i mimo ní. Sešity, papíry a učebnice mi nahradilo toto vynikající zařízení od Apple. Ačkoliv se to může zdát nemožné, opravdu je možné iPad plně využívat touto formou.

Samozřejmě jsou začátky těžké a najít pro každou činnost danou aplikaci není zrovna nejlehčí úkol. Největším oříškem bylo hledání aplikace na psaní poznámek(sešitů) s možností synchronizace pomocí služeb typu DropBox nebo MobileMe.

Hledání bylo dlouhé, k vyzkoušení se nabídlo několik alternativ, které byly jak placené, tak i zcela zdarma. Dlouhou dobu mi nejvíce vyhovoval PlainText. Ovšem po delším hledání jsem narazil i na aplikaci Writings, která mne nadchla mnohem více. Rozhodl jsem se ji ihned otestovat a vyzkoušet všechny její možnosti.

Ovládání a možnosti

Ovládání aplikace je zcela typické jako u každé iPad aplikace. Spustíte a hned víte kam sáhnout. Z možností se mi velice líbí volba výběru fontu, kde si můžete vybrat ze široké škály fontů. Za zmínku určitě stojí i volba tmavého pozadí a bílého textu, kterou oceníte zejména při čtení či psaní ve tmě. Samozřejmě si na pozadí můžete nastavit i barvu jinou a stejně tak i textu, nicméně používání jiných než těchto dvou barev mi přijde neefektní. Při samotném psaní můžete také využít možnost automatické opravy textu, stejně jako tomu je u Pages. Stiskem jednoho tlačítka se vše automaticky sesynchronizuje s vaším DropBox účtem. Bohužel je tu stejný problém jako u všech DropBox podporovaných textových aplikací, kdy při čtení daných .rtf textů není na Macu podporováno nativní kódování aplikace, které si musíte nastavit přímo v TextEdit.

Design

Hned při prvním spuštění Vám tato aplikace připomene již zmiňované Pages. Ano, řekl bych, že vývojáři se nechali poměrně dost inspirovat právě Applem, ale i tak je několik věcí odlišných a spíše celé GUI působí jako dřevěný stůl, na kterém leží listy papíru.

  • Cena: 3,99Eur
  • Ke stažení na AppStore zde.

Martin Král komentuje…

Aplikace mě opravdu mile překvapila a zaujala. Stala se mojí top a nyní využívám na psaní poznámek ve škole pouze Writings. Pages jsou fajn, ale chybí mi možnost automatického synchronizování, jelikož v Pages musím soubor nejprve stáhnout a pak opět nahrát po každé změně stále dokola. Určitě Writings není možné využít na psaní velkých seminárních prací či dokonce na vypracovávání maturitních otázek Funkci sešitu však plní na jedničku a myslím, že dlouho měnit nebudu. Sice stojí poněkud více, ale její koupí rozhodně neprohloupíte, ba naopak.

Jan Toms komentuje…

Tato aplikace je opravdu povedená, ale přesto ji stále nemůžu prohlásit za ideální řešení na poznámky. Chybí mi u ní dvě věci. První, již výše zmíněná, je absence nastavení kódování textu. A druhou chybou je absence tlačítek jako je Tabulátor. Takže psaní odrážek a formátování textu je téměř nemožné. Musíte vše jen mezerníkovat a to je opravdu otravné. Škoda, protože po grafické stránce je aplikace opravdu povedená.

Podobné články:

Sdílení článku:

2 komentáře k článku

@martin_straka 08. 02. 2011 v 10.18

nejsem uz skolak, takze spise resim zapisky z porad a podobne veci a na to se me nejvice teda osvedcil Evernote, ktery miluju, ale verim, ze na zapisky muze byt „tezsi“ editor lepsi. Je to ale kolikrat tezke co presne vybrat a na co..chce se to zamyslet nad filozofii jak to chce clovek vyuzivat.

Martin Král 08. 02. 2011 v 10.26

@martin_straka: S tím naprosto souhlasím. Evernote také používám, ale spíše jen na archivaci textů, které se mi v dohledné době hodí. Na jednoduché zápisky se mi moc neosvědčil. :)

Přidat nový komentář