Užitečné Aplikace#15 – Drive Genius

Drive Genius používám již opravdu dlouho, ale teprve nedávno jsem se dostal k verzi 2. Tato verze přináší pár změn, v tomto článku se Vám pokusím představit tento program a popsat novinky. Zhodnotit a zakončit to nějakým závěrem.

Drive Genius je aplikace, jež stojí 99 dolarů, a já se Vám nyní pokusím ukázat co za ty peníze dostanete.

Tak zaprvé je to téměř nekonečný výčet informací o vašem HDD. Za druhé, tento program umí perfektně zdefragmentovat disk, ano v OS X to není nutné, ale občas to znatelně zvýší výkon ( bohužel jen na „chvíli“). Navíc tento program umí dělat rychlostní testy, tzv. benchtesty, můžete tedy otestovat o kolik je rychlejší váš nový disk nebo zda je pro Vás lepší pracovat na interním notebookovém disku nebo na exteráku s firewirem. Poskytuje také základní funkce jako verify, repair a rebuild disk. Navíc tento program umožňuje zkontrolovat každý blok vašeho pevného disku a případně vyřešit problém s vadnými bloky. Drive Genius umí také formátovat disky, měnit velikost jednotlivých oddílů bez ztráty dat atd. Samozřejmostí je možnost klonování disků.

Program umí i mazat data z disku tak, aby nemohla být obnovena, funguje tedy jako skartovačka. Můžete si vybrat kolikrát chcete daný disk přepsat, aby nemohly být smazané soubory nikdy nalezeny. To se může hodit u mazání citlivých dokumentů. Můžete si navolit až 35 přepsání pro maximální bezpečnost. Drive Genius umí editovat i sektory disku, ale to už je funkce opravdu pro odborníky.

Srovnání s předchozí verzí

Ono není moc co srovnávat, aplikace mají téměř totožné funkce jen trochu jiný interface. Předchozí verze byla kompletně 2D, ve verzi 2 máte výběr funkcí vytvořený ve 3D prostředí, vypadá to celkem hezky. Má to ovšem pár chyb. Vše by fungovalo správně, kdyby se po najetí na ikonku akce nezačal obraz přibližovat. Přejíždění z jedné na druhou (třeba při čtení názvů) plus zoomování má za následek nehezký trhavý pohyb. Naštěstí lze to přibližování vypnout. A potom je vše přehlednější a plynulejší. Používám Drive Genius velice často a nikdy s ním nebyl žádný problém.

Drive Genius 2 vyžaduje

  • DVD mechaniku
  • Mac OS 10.4.9 nebo novější
  • 3D interface vyžaduje podporu Quartz Extreme (G4 či novější)
  • 256mb RAM
  • 1.0GHz processor minimum

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

26. Leden 2011