Tipy na software

FolderTeint je aplikace, pomocí které můžete lehce měnit ikony v Leopardovi. Můžete měnit barvu, kontrast a několik dalších věcí u ikon. Program používám poměrně často a myslím si, že se hodí i vám. Je to opět free program. Ke stažení zde.

Rember je jednoduchý UniversalBinary program, který vyžaduje Mac OS 10.3.9 nebo vyšší. Tento program vám pomůže otestovat vaši paměť RAM. A je to freeware.

Tato aplikace má pouhých 615Kb, ale i přes to může vyřešit řadu vašich problémů. Touto aplikací lze otestovat vaši paměť ram. Celá aplikace funguje v jednom okně, které je rozděleno záložkami a to sice „Rember“ a „Log“. V záložce nastavíte veškerá potřebná nastavení týkající se velikosti testované paměti (můžete zadat kapacity od jednoho MB až po maximální velikost vaší RAM) To je k hlavnímu oknu tak vše potřebné. V druhé záložce označené Log vidíte průběh testu s popisem akce co právě probíhá a u již proběhlých akcí vidíte jejich výsledek (nejčastěji OK).

Zkušenosti: Tato aplikace je velice dobrým nástrojem při hledání zdroje problémů, pokud je počítač nestabilní. Vždy po ní sáhnu jako první. A mé výsledky? Aplikace odhalila problém v pěti případech a ve všech se nemýlila, šlo opravdu o vadnou RAM a výměna vše vyřešila. Ovšem jen jednou aplikace správně nahlásila chybu, v ostatních případech došlo k pádu počítače, jeho zamrznutí nebo se na monitoru zobrazila hláška „Kernel Panic“. Ovšem i tak bylo jasné, co způsobuje tuto neplechu a vše bylo tedy rychle a lehce vyřešeno. Tuto aplikaci bych doporučil každému, nikdy nevíte kdy se může hodit. Download aplikace.

iBackup je freeware aplikace, sloužící k jednoduchému zálohování jednotlivých souborů, nastavení nebo celých disků.

Jak na to? Nejprve si stáhněte aplikaci iBackup zde. Po té ji nainstalujte a spusťte. Objeví se vám okno jako níže.

Profile je režim práce. Můžete vybrat Backup, Restore nebo Manage Profiles.

Nejprve se podíváme na klasický Backup. Vedle výběru Profilu máme tlačítko Set… pomocí kterého vybereme adresář do kterého chceme dělat zálohy. Uprostřed, jak vidíte, máme dva sloupce. V levém jsou takové záložky nebo složky a v pravém jednotlivé položky. Jak vidíte pod System Settings si můžete vybrat určitá nastavení, která chcete zálohovat. Můžete si tak zazálohovat třeba svá hesla pod záložkou Keychains nebo třeba svůj kalendář v iCalu. Pod sloupečky máme tři tlačítka, plus klasicky značí přidání a můžete tak pomocí tlačítka přidat složku nebo soubor, který se bude zálohovat. Tlačítko, které je uplně napravo z té trojce slouží k zobrazování a skrývání Logu, tedy listu s popisem akcí co probíhají nebo třeba s případnými errory. Prostřední tlačítko slouží k navolení nastavení. Po jeho stisknutí se vám objeví tato tabulka.

V první nabídce nastavíte jak často a kdy mají zálohy probíhat. To slouží k tomu, že se zálohování pouští samo. Connect to server je jasné. Můžete se přihlásit k serveru a pracovat s ním. Run scripts je pro valnou většinu z nás zbytečné. Slouží k tomu, že můžete navolit script, který se pustí před nebo po zálohování.

V této nabídce si můžete vybrat jak se bude výsledný soubor jmenovat, zda u něj bude datum a čas a kolik záloh smí vytvořit. Pokud máte zadáno číslo jedna vytvoří se záloha a jakmile se bude vytvářet znovu (třeba druhý den – u denního zálohování, tak po ukončení zálohy se ta starší smaže. Musíte mít tedy na disku dost místa pro vytvoření dvou záloh, na druhou stranu je to zase výhodné. Pokud se zálohování náhodou zasekne, tak máte kompletní zálohu předešlou.

Log File. Zde vyberete jaké množství detailů má obsahovat výsledný Log (tedy textový dokument s podrobnostmi o průběhu zálohování a jeho výsledku). Navíc si můžete Log nechat odesílat na mail. Lze nastavit i více adres, jen je oddělujte. Pokud vám Log stále nepřichází doporučuji zkontrolovat Spam filtr. A to je z nastavení tak nějak vše. V pravém dolním rohu základního okna je tlačítko Backup now, které slouží k okamžitému spuštění zálohování. Ještě k volbě profilu, Restore je celkem jasný, jen vyberete soubor se zálohou a vyberete restore (je to tedy nahrání dat ze zálohy zpět do počítače). Nyní se ještě podíváme na volbu Manage Profiles. Samozřejmě můžete mít zálohovacích režimů více a k tomu právě slouží tato záložka. Můžete si udělat profil na zálohování iCalu každý pátek a druhý třeba na zálohování mailů každou neděli.

Mé zkušenosti Já pomocí tohoto programu zálohuji a nemůžu si stěžovat. Dokonce ho mám nasazený i na serveru, kde se denně zálohuje 300Gb dat. Zatím žádný problém. Tento program vám určitě doporučuji, jde o kvalitní freeware!

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

26. Leden 2011