"There's Something in the Air" – Apple iChat

Apple iChat

Máme ho v systéme a predsa ho využíva len málo kto.  Aké aspekty nás vedú k jeho ignorácii?

 • obmedzenie podpory komunikačných protokolov na služby  MobileMe a Jabber.
 • MobileMe – vzájomne kompatibilný s AOL/ Oscar protokolom od spoločnosti AOL. Vzhľadom na vzájomné partnerstvo   AOL a spoločnosti Apple Inc. podporuje iChat prihlásenie sa pomocou ICQ/AIM konta. Taktiež pridávanie ICQ/AIM         kontaktov do kontakt listu siete MobileMe.
 • Gtalk – jabber server od spoločnoti Google,  integrujúci sa s portfóliom služieb spoločnosti Google.
 • Jabber, open source IM protokol,  dovoľujúci neoficiálne (transfer kontaktov) využívať i iné komunikačné protokoly.
 • Absencia zobrazenia histórie konverzácie po opätovnom znovu otvorení okna správ.
 • Nejednotný kontakt list. Apple iChat inovátorsky obsahuje kontakt list pre každý protokol zvlášť. Nenastáva  tým typické zneprehľadnenie kontakt listu pri vyššom počte kontaktov. Niektorým však tento revolučný koncept nemusí vyhovovať.

    Pokročilý užívateľ vyžaduje viac

    Pri štandardnej verzii neoplýva aplikácia Apple iChat pokročilejšími možnosťami nastavenia. Tento fakt je podmienený filozofiou spoločnosti Apple  v zachovaní jednoduchosti  rozhrania. Ak si odmyslíme malú podporu protokolov, iChat sa stáva ideálnym riešením pre nenáročných, začínajúcich užívateľov, prevažne z USA. Vychádza to z vysokej miery penetrácie služieb spoločnosti American Online. S Apple iChat-om v Mac OS X Leopard verzii môžme využívať efekty aplikácie Photo Booth, prezentovať fotogalériu z iPhoto knižnice, predniesť keynote a taktiež efektne prehrať film v pozadí okna video konferencie. Každý však vieme odhadnúť mieru frekventovanosti využívania potenciálu práve tohto druhu v každodennom štandardnom nasadení.  Čo však iChat posúva ponad konkurenciu je využívanie potenciálu integrovaných technológií systému Mac OS X.

    • Služba Dictionary -  framework slúžiaci k integrácii služby Dictionary do aplikácií, umožňujúci komplexné využívanie možnosti systémového slovníka. Pri kontaktoch nekomunikujúcich rodnou materčinou túto vlastnosť oceníme. Dictionary umožňuje vyhľadávanie i v rámci Wikipédie. Z kontextovej ponuky  môžme taktiež využiť technológiou Spotlight a priame vyhľadávanie výrazu vo vyhľadávači Google.

    Vysvetlenie cudzieho pojmu, ctrl + cmd + d

    (ďakujem Martinovi Foltinovi z projektu MacPlanet.sk za asistenciu)

    • Address Book – iChat využíva k ukladaniu kontaktov a editácií informácií profilu priamo v systéme sa nachádzajúcu aplikáciu Addres Book. Informácie o kontaktoch opäť v symbióze môžu využívať mnohé iné aplikácie, príkladom nám môže byť aplikácia Mail. Synchronizáciou MobileMe či Gmail konta dosiahneme efektívny prístup ku kontaktom z ktoréhokoľvek miesta na svete. Samozrejme, musíme mať prístup k internetovému pripojeniu.
    • Data Detectors – technológia inteligentné rospoznávajúca tel. čísla, emailovej adresy, alebo dátumy v konverzáciách.  Umožňuje efektívne spracovať detekované informácie v podobe vytvárania eventov aplikáciou iCal a priameho pridania informácií ku kontaktom. Potešiť môže možnosť  zakúpenia si aktuálne prehrávanej skladby kontaktu, podľa status message priamo v iTunes Store.

    Data Detectors sú však v Apple iChat-e v základnom nastavení deaktivované. Aktivujeme ich nasledujúcim príkazom:

    defaults write com.apple.iChat EnableDataDetectors 1

    Etanol Chax

    Apple svojským prístupom implementuje možnosti, ktoré v konkurenčných aplikáciách nenájdeme. Žial  miestami na tie základné zabúda. Aplikovaním rozšírenia Chax od vývojára Kenta Sutherlanda však funkčný potenciál aplikácie dramaticky navýšime. S väčšou dávkou nadsadenia by sme mohli konštatovať, že priam až k uživateľskej nirváne.

    …Just sit back and hold on, but hold on tight

    Prepare for the best and the fastest ride

    Hlavné pridané možnosti:

    1. Zjednotený kontakt list
    2. História v okne konverzácie
    3. framework growl
    4. Možnosti vizuálneho prispôsobenia kontakt listu
    5. QuickLook náhľad posielaného súboru

    V budúcich verziách autor plánuje pridanie vyhľadávanie a meta zatriedovanie kontaktov.

    Zadarmo na stiahnutie – Chax

    Estetika, dizajn

    Aqua

    Ak nám už z určitého dôvodu nevyhovujú, prípadne silno iritujú systémom konzistentné “balóniky” správ v Aqua unifikovanom rozhraní, môžme ich nahradiť  ich matným ekvivalentom z dielne grafika Josha Bryant-a . Bude však zaujímavé sledovať ako pozmení spoločnosť Apple grafické elementy  nového užívateľeského rozhrania “Marble” (mramor) v nadchádzajúcej verzii Mac OS X Snow Leopard. Je pritom možné, že zmeny užívateľského rozhrania Mac OS X môžu smerovať k celkovému redizajnu aplikácie iChat.

    Zadarmo k stiahnutiu - iChat Matte

    Minimalistickosť

    Jedným z aspektov ignorácie iChatu môže byť pre niehoko nie príliš vyhovujúce rozhranie pri menších uhlopriečkach displayov – MacBook/Air. Grafici z Infinisedesign.net pre nás pripravili minimalistický “mod”  s názvom iChat Pro. iChat Pro prináša decentnejší kontakt list, minimalizáciu ovládacích prvkov.

    Zadarmo k stiahnutiu - iChat Pro

    V budúcom článku na tému Apple iChat si názorene ukážeme, ako pomocou Gmail konta komunikovať cez protokol MSN.

    Zdroj: Wikipedia.orgApple.com

    Martin Fraňo

    Mohlo by Vás také zajímat:

    Sdílení článku:

    Přidat nový komentář