Téma: Srovnání grafiky NFS: Undercover na PSP a iPhone

K sepsání tohoto článku mě vedla hra Need for Speed: Undercover na iPhone 3G. Na internetu jsem našel zmínku o tom, že hra vyšla i pro PSP a že má podobnou, ne-li horší grafiku. Z počátku se mi to zdálo nemožné, přece jen PSP je herní konzole s hardwarem stavěným na hraní her a iPhone 3G je „jen“ schopný multimediální telefon. Po bližším prozkoumání PSP verze jsem ale dospěl k názoru, že na tom přeci jen něco bude, ale o tom až dále.

Ať se Vám to líbí, nebo ne, tak na iPhone se spousta lidí začíná dívat jako na herní konzoli, než jako na telefon. Já osobně se jim ani nedivím. Stačí si jen vzpomenout jaké hry lze na App store koupit. Je libo Resident Evil, DOOM 3, The Sims 3, Assassins Creed, nebo třeba Need for Speed? Jistě, řeknete si tyto hry nedosahují zdaleka kvalit jejich PC bratříčků a sestřiček, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, na jakém hardwaru tyto hry běží. Přece jen iPhone je pořád jen telefon, ikdyž velmi schopný telefon. Donedávna platilo, že pokud jste chtěli hrát na cestách, nebyla jiná volba než Sony PSP, nebo Nintendo DS. V poslední době se však karta tak trochu obrací a podle všeho iPhone začíná dělat Sony a Nintendu stále větší a větší vrásky na čele. Ostatně není se moc čemu divit, 30 milionů prodaných iPhonů již představuje poměrně silnou herní základnu a podpora ze strany velkých herních studií jako např. EA, nebo id software tomu jen napomáhají. Další „kámen úrazu“ je podle mě cena her na konzole. Pro srovnání cena hry NFS: Undercover na Sony PSP se pohybuje kolem 600-700 Kč,- , zatímco na iPhone stojí nějakých 250,-Kč a to je docela rozdíl. K tomu si ještě připočtěte jednoduchou dostupnost her na iPhone pomocí App Store a máte tu solidní konkurenci pro herní konzole. V čem tedy spočívají výhody konzolí oproti iPhone?? Jako zástupce moderních přenosných konzolí jsem vybral Sony PSP, jelikož je to zatím nejlepší a nejrychlejsí mobilní konzole na trhu. Jako srovnávací hru tu máme NFS: Undercover, které vyšlo jak na PSP tak i na iPhone a nabízí víceméně podobný obsah. Největší odlišnost je tedy v grafickém zpracování a na to se právě zaměříme.

Nejprve se ale pojďme podívat jak na tom jsou oba soupeři „papírově“.

 • Základní parametry PSP:
 • Procesor : 2x MIPS R4000 (max.frkvence 333MHz)
 • Paměť : hlavní 32 MB,  sdílená 4 MB DRAM
 • Display: TFT LCD širokoúhlý 16:9, uhlopříčka 4.3 palce rozlišení 480×272 bodů, 16.77 miliónů barev
 • Zvuk : vestavěné stereo reproduktory
 • Výkon celé grafické jednotky je na poměry handheldu skutečně impozantní – fill rate dosahuje hodnot 664 milionů pixelů za sekundu, respektive 33 milionů polygonů za sekundu.
 • Základní parametry iPhone 3G:
 • Procesor : Samsung ARM, 412 MHz
 • Paměť : 128 MB RAM, 8/16 GB interní pro data
 • Display: TFT LCD širokoúhlý, uhlopříčka 3,5 palce rozlišení 480×320 bodů, 16.77 miliónů barev
 • GPU: PowerVR MBX-Lite graphics
 • Zvuk : 1 reproduktor, microfon

Jen tak pro zajímavost populární Nintendo DS nabízí dva procesory o taktu 67 a 33 MHz a 4 MB paměti.

Jak je vidět parametry jsou podobné, ale iPhone ztrácí co se procesoru týče, ale zase to dohání pamětí RAM. Je ale třeba si uvědomit, že iPhone ji potřebuje pro běh svého operačního systému, kdežto PSP může celou paměť (a nejen tu) využít pro hry. Silný hardware se sice fajn, ale iPhone má ještě jedno „eso“ v rukávu a tím je podpora rozhraní OpenGL. OpenGL je technologie vyvinutá již velmi dávno pro potřeby tvorby počítačové grafiky. Pojďme se na něj tedy v rychlosti podívat.

OpenGL (Open Graphics Library) je průmyslový standard specifikující multiplatformní rozhraní (API) pro tvorbu aplikací počítačové grafiky. Používá se při tvorbě počítačových her, CAD programů, aplikací virtuální reality či vědeckotechnické vizualizace apod.

11. listopadu 2008 vyšla nová verze 3.0. Standard OpenGL spravuje konsorcium označované jako ARB (Architecture Review Board), jehož členy jsou firmy jako např. SGI, Microsoft, NVIDIA, ATI atd.

Implementace OpenGL existují pro prakticky všechny počítačové platformy, na kterých je možno vykreslovat grafiku. Kromě implementací vestavěných v grafickém hardware (na grafické kartě) existují také softwarové implementace, které umožňují používat OpenGL i na hardwaru, který ho sám o sobě nepodporuje (ale obvykle nabízejí nižší výkon).

Je však potřeba zmínit, že v poslední době je v oblasti PC her OpenGL potlačeno DirectX od Microsoftu, které nabízí mnohem komplexnější efekty a technologie pro tvorbu PC grafiky. Stále se však najdou studia, která OpenGL používají. Jmenujene např. populární id Software a jejich slavné série DOOM a Quake, které byly na OpenGL postaveny. Dost už ale o OpenGL a PC hrách. Pojďme zpátky k iPhone, PSP a hře Need for Speed: Undercover.

Hra Need for Speed je dostupná snad pro všechny platformy.

Naše srovnání začneme již v menu hry, kde toho o grafice lze vyčíst poměrně dost, jelikož je v něm pochopitelně použit stejný engine jako příme ve hře.

Takto vypadá menu na Sony PSP

A takto na iPhone 3G

No, tak co Vy na to? Já osobně bych grafiku v menu hry hodnotil remízou. Obě verze se vyznačují skvěle propracovanými modely aut a speciální efekty jako odlesky jsou téměř to samé. Podle mě se iPhone verze vyznačuje v menu lepšími a ostřejšími texturami. Všiměte si však také skvěle zpracované podlahy na iPhone verzi. Na mobilní telefonech hra opravdu nemá konkurenci. Nyní však pojďme již přímo do hry. Ještě bych rád zmínil, že bohužel není možné pořídit dva úplně stejné screenshoty, protože obě hry se liší tratěmi i různými auty. Proto toto srovnání berte jako subjektivní.

iPhone

PSP

Již z prvních screenshotů lze vypozorovat jisté odlišnosti. Jako nejvetší bych označil větší ostrost textur na PSP verzi. Na té lze také vidět menší „zubatost“, což je však způsobeno jiným rozlišením obrazovky PSP a papírově lepším hardwarem. Co se však detailů zpracování aut týče, nemají si obě verze co vyčítat. Rozdíl v grafice, podle mého, není zas tak markantní jak by člověk čekal.

iPhone

PSP

Na dalších screenshotech jsou vidět detaily okolí.  Ať jsem hrál jak jsem chtěl, tak okolí tratí mi připadalo mírně lepší na iPhone verzi. Zřejmě se jedná pouze o lepší práci grafiků na iPhone, neboť PSP by hardwarově mělo ma ještě lepší grafiku než iPhone. Jinak je ale potřeba dodat, že obě verze nabízí vcelku pěkné okolí tratí a převaha iPhonu je zde pouze mírná. Kde však iPhone zcela propadá jsou světla a stíny. V PSP verzi se můžete těšit sice na statické, ale celkem realistické stíny vrhané sluncem. Tyto vymoženosti však iPhone verze vůbec nenabízí, což je škoda. Na druhou stranu stíny byly vždy velkým „žroutem“ výkonu a kapacita iPhone není neomezená.

Nakonec ještě přidávám pár obrázků ze hry, aby jste měli možnost si udělat o grafice obrázek sami. Nejdříve obrázky z iPhone verze.

A nyní PSP verze:

Takže co lze z tohoto srovnání vyvodit? V první řadě PSP verze nabízí o něco lepší grafiku než verze na iPhone. To je samozřejmě dáno větší výpočetní silou Sony PSP. Podle mě však není rozdíl v grafice zas tak markantní jak by člověk čekal a oba soupeři nabízí to nejlepší co je dnes možné u přenosných zařízeních najít. Takže na závěr bych dodal, pokud chcete zařízení na hraní a nevadí Vám vyšší cena her, kupte si PSP, ale pokud chcete něco víc než „jen“ konzolu kupte si iPhone. Každopádně v obou případech dostanete to nejlepší a určitě nebudete zklamáni.

Autor: Libor Novotný

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář