TaskPaper – minimalistický nástroj na GTD

Metoda GTD není na našem webu ničím novým. Měli jsme tu již recenze aplikací ToDo, Taska, Things a dalších. Dnes se podíváme na zcela odlišnou GTD aplikaci. Budeme se bavit o aplikaci TaskPaper, a to jak pro Mac, tak i pro iPhone a iPad. Jedná se o aplikaci z dílny Jesse Grosieana, kterého nejspíše znáte díky aplikaci WriteRoom.

TaskPaper klade důraz na jednoduchost a minimalismus. Jedná se vlastně o takový vylepšený textový editor. Pohyb v aplikaci je velice rychlý a s ovládáním se sžijete během pár sekund. Obrovskou výhodou je, že si v TaskPaperu můžete vytvořit vlastní systém úkolů. Nemusíte se držet striktně nějakého předepsaného systému.

Mně například ve Things vadí absence podprojektů a nutnost držet se předepsaného schématu.

S aplikací TaskPaper získáváte tak trochu pocit papíru, ale díky digitální podobě můžete efektivně pracovat s kontexty.

V TaskPaperu máte vlastně takové tři způsoby vkládání.

  1. Vytvoříte projekt – a to pouhým napsáním dvojtečky za název.
  2. Sepíšete jednotlivé kroky. Na začátek stačí napsat pomlčku.
  3. Přidáte kontext. Stačí napsat „@“ a za něj název kontextu (například: @doma). Navíc se o kontexty nemusíte starat. Jakmile k danému kontextu nemáte v seznamu žádnou položku, tak kontext prostě zmizí a dále se nezobrazuje.

Úkoly můžete odškrtávat kliknutím na pomlčku, napsáním tagu @done a na iPhonu stačí naznačit gesto škrtnutí. Také lze nastavit, aby se k tagu @done přidávalo datum, kdy byl úkol splněn. Co se týče archivace hotových úkolů, je zcela na Vás.

Tohle je další výhoda například oproti Things. Ve Things si sice můžete nastavit po jaké době se mají hotové úkoly „odstraňovat“, ale pokud používáte i iPhone, tak přicházíte o možnost manuálního mazání a vše se archivuje každý den.  Máte-li ve Things i seznam svých snů a cílů, tak po jejich dokončení se přesunou do nepřehledného archivu a vy se už nikdy nebudete moci s příjemným pocitem podívat na to, kolika snů a cílů jste již dosáhli.

Samozřejmostí je i možnost přeskakování mezi jednotlivými projekty, podprojekty a kontexty. Navíc je vše maximálně rychlé i v případě mobilní iPhone a iPad verze. Mac verze umožňuje také pracovat s taby, je to podobné jako ve webovém prohlížeči.

Komu by nevyhovovalo čisté jednoduché téma, můžete si vybrat ze čtyř dalších. Například Dark Matter:

Synchronizace

Tohle je další silnou stránkou této aplikace. Vše se synchronizuje přes web SimpleText.ws do kterého se připojíte přes svůj Google účet. V počítači se Vám vytvoří nová složka SimpleText a do té se začne TaskPaper ukládat, ale můžete sem také ukládat soubory WriteRoomu a mít je tak vždy dostupné.  Funguje to na podobném principu jako DropBox. Díky tomuto online úložišti máte vždy své soubory aktuální na všech svých zařízeních, ať už se jedná o iPhone, iPad či Mac. Synchronizace je opravdu svižná a bezproblémová.

Také kvůli synchronizaci jsem si TaskPaper oblíbil. Things musíte synchronizovat přes Wifi, OmniFocus zase nemá aplikaci pro iPad (nemluvě o jeho složitosti).

Sečteno, podtrženo

TaskPaper je šikovná aplikace jak pro uživatele GTD, tak i pro ty, kteří o této metodě nikdy neslyšeli. Vyniká svojí jednoduchostí, ale také rychlou a bezproblémovou synchronizací. Navíc se na aplikaci stále pracuje a tudíž se můžeme těšit i na budoucí vývoj. Pokud by Vám nestačil TaskPaper ve své základní verzi, můžete si ho obohatit i o další scripty.

- homepage

- Mac verze (29,99 dolarů) – 15-ti denní trial

- iPhone/iPad verze (7,99 Euro)

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

28. Leden 2011