Sparrow – minimalistický klient pro Gmail

Sparrow je i přes svou krátkou existenci poměrně oblíbeným emailovým klientem. Momentálně funguje jen s Gmailem, ale již v další verzi se dočkáme podpory protokolu IMAP a také podpory služby MobileMe.

Tento klient se do nedávna nacházel ve fázi beta testování, ale to se včera konečně změnilo. Sparrow se objevil na Mac AppStoru a tak si jej dnes můžeme představit ve finální verzi.

Ještě před tím, než začnete Sparrow konfigurovat, ujistěte se, že máte v nastavení Gmailu povolený přístup přes IMAP.

Najdete to v nastavení účtu – Přeposílání a protokol POP/IMAP – Přístup IMAP.

Sparrow je Gmailu šitý přesně na míru. Podporuje všechny funkce na které jste z Gmailu zvyklí – sdružování do konverzací, štítkování, archivaci a samozřejmě hvězdičkování.

Rozhraní na první pohled připomíná křížence klasického Mailu z Mac OS a aplikace Twitter z iPadu nebo Macu. Tato kombinace má něco do sebe a líbí se mi možnosti zobrazení – buď s náhledem zprávy nebo bez.

Podobně jako v aplikaci Twitter i ve Sparrow přecházíte mezi položkami mailu přes levou lištičku. Ale nečekejte žádná víceprstá gesta, možná v dalším updatu. Gesta tu sice nejsou, ale aplikace podporuje stejné klávesové zkratky jako klasický Gmail, což bude zajisté pro mnoho uživatelů příjemné.

Aplikace se může zobrazovat v Docku i v horním MenuBaru. Můžete si nastavit zobrazování v obou možnostech nebo vybrat jen jednu – tím můžete ušetřit místo v Docku. A samozřejmě aplikace také podporuje QuickLook a notifikace přes Growl.

Jan Toms komentuje…

Sparrow je opravdu povedený klient a jsem opravdu zvědavý jak se vývojáři poperou s podporou IMAPu a MobileMe. V této aplikaci totiž nemáte klasickou adresářovou strukturu, ale to si já u mailu nedokáži představit. Pokud se jim to ovšem povede, nahradím touto aplikací Mail.app. Dále by mě potěšila podpora multi-dotekových gest.

Martin Král komentuje…

Aplikace mě příjemně překvapila již ve své beta verzi, kterou bylo možné stáhnout již několiku měsíců před spuštěním. Zatím pro mě nemá využití, což je způsobeno již zmiňovanou absencí využívání jiných IMAP serverů než je právě ten Gmailovský. Jakmile bude podpora plná, nebojím se tvrdit, že Sparrow možná nahradí stávající Mail.app. Trošku mi také chybí absence synchronizace již archivovaných mailů ve složkách. No uvidíme jak se s tím vývojáři poperou a zda bude Sparrow majoritou či pouze minoritou mezi mailovými klienty pod Mac OS X.

Podobné články:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

10. Únor 2011