Souborové manažery pod OSX

Souborových manažerů pro OS X je celá řada, já se však budu zabývat jen určitým typem. Budou to manažery podobající se známému Total Commandru nebo Průzkumníku ze světa Windows. Článek je zaměřen pro Switchery a uživatele, kteří často přemisťují soubory a je pro ně Finder příliš pomalý nebo nepřehledný. Navíc mnoho z níže popsaných programů umožňuje rychlou práci s archivy souborů. Programy jsem vybíral podle jejich funkcí, licence a oblíbenosti. Všechny popsané aplikace jsou pro počítače s procesorem PPC i Intel.

Macintosh Explorer (Shareware – $15.95) Jak již název napovídá jedná se o příbuzného Průzkumníka z Windows. Uspořádání okna Macintosh Exploreru je téměř totožné s Průzkumníkem. Můžete si zvolit jeden z pěti možných režimů zobrazení (ikony, seznam, podrobnější seznam, vícesloupcový seznam a náhledy). Vlevo je zobrazena stromová struktura, ve které se můžete dle libosti pohybovat. Výhodou tohoto manažeru je zobrazení aktuální cesty, kterou můžete i ručně zapsat. Macintosh Explorer plně nahrazuje Finder, ale nezůstává jen u toho. Velice oblíbenou funkcí jsou taby známé z webového prohlížeče Safari. Ty stejně jako v Safari můžete přidávat klávesovou zkratkou jablíčko + T. Ale pokud použijete zkratku jablíčko + W zavřete celé okno. Bohužel nelze klávesnicí zavřít jen jeden tab. Tento souborový manažer umí zobrazovat i skryté soubory, avšak nelze jej použít k vytváření archivu nebo jejich otevírání. Navíc pokud kopírujete mezi okny nějaká data, tak se změny objeví až po použití tlačítka reload. Kopírování do schránky funguje jako ve Findru. Výhodou tohoto programu je docela slušný filtr, jež si můžete navolit při vyhledávání, jenže vyhledávání je pomalé a rozhodne nenahradí Spotlight. On celý program je takový línější. Pokud mu zadáte složitější úkol, stane se pomalým a nepoužitelným. Proto jej moc nedoporučuji, ale proti gustu žádný dišputát.

Xfolders 1.5.1 (Freeware) Již podle obrázku je jasné, že Xfolders je dvousloupcový manažer, stejně jako Total Commander. Tato aplikace je znatelně rychlejší než výše zmiňovaná, navíc disponuje mnohem větším množstvím možností. V této aplikaci je zabudován terminál a Vy jej můžete použít velice jednoduchým způsobem. Najdete si soubor nebo složku a pak jen použijete příkazy v terminálu. Odpadá tím nepříjemné procházení strukturou disku přes terminál. Jak můžete vidět na obrátku, Xfolders používá podobné zkratky jako jeho windousovský bratr. Zkratky si můžete navolit i vlastní pomocí Preferences. Program neumožňuje použití tabů, ale zato si můžete ukládat záložky podobně jako v Safari. Navíc obsahuje jednoduchý prohlížeč obrázků.

ForkLift 1.2 (Shareware $29.95) Na první pohled vypadá tato aplikace svým uspořádáním jako předešlá. Má ale pár odlišností. V oknech chybí možnost vyskočit o strukturu výše pouhým poklepáním na nějakou šipku nebo dvě tečky, to výše zmiňovaný umožňuje. To je asi jedinou chybou této aplikace. Aplikace podporuje FTP/SFTP protokol, Bonjour a iDisk. Navíc touto aplikací můžete vytvářet archivy a rozbalovat je, dokonce můžete do archivu i nakouknout bez toho abyste jej museli rozbalit. Samozřejmostí je podpora tabů a možnost zobrazení skrytých souborů. Zajímavou funkcí je hromadné přejmenování souborů, máte mnoho možností jak to provést. Oproti výše popsanému programu však nepodporuje zkratky pomocí funkčních kláves F5-F9. V této aplikaci si můžete zakládat oblíbené položky do Sidebaru podobně jako ve Findru.

muComander 0.8 (Freeware) MuCommander je multiplatformní aplikací, jež podporuje FTP i SFTP rozhraní. Zobrazuje neviditelné soubory, umí vytvářet archivy, dokonce můžete i jednoduše odesílat soubory mailem. Akce provádíte pomocí funkčních tlačítek F3-F8. Jedinou jeho slabinou je opravdu zastaralý vzhled, a podle mého názoru pomalé odstraňování souborů. Program je v češtině.

DiskOrder (Shareware $23) Nejlepší nakonec, aspoň po funkční stránce. Disk Order má Navigátor Bar pro rychlý přechod mezi disky, podporuje FTP i terminál. Umí číst neviditelné soubory, vytvářet a rozbalovat archívy, dokonce umí do zazipovaných archívů nahlédnout bez nutnosti rozbalení. Vše se ovládá pomocí F-kláves. Podporuje velké množství plug-inů, takže z něj můžete rovnou vypalovat a tak dále. Podpora tabů je samozřejmostí,dokonce se vytváří taby pro každý sloupec zvlášť. Samozřejmostí je rychlé přejmenovávání více souborů najednou podle nastavených kritérií. Obsahuje funkci View sloužící k rychlému náhledu souborů, tato funkce by se dala přirovnat k Quicklooku z Leoparda, není však tak komfortní. V DiskOrderu si nemůžete změnit rozložení funkčních kláves, pokud Vám tedy nevyhovují budete si muset zvyknout. Demo můžete používat třicet dní.

Všechna popsaná řešení jsou spíše doplňkem Findera, a asi málo kdo je bude používat pořád. Každopádně obsahují více funkcí než Finder a jejich používání může byt v mnoha situacích efektivnější. Tyto programy jsou vhodné pro uživatelé, kteří mají návyky z Total Commanderu, nebo pro uživatele přemisťující velké množství souborů. Doufám, že si každý vybere, a že Switcherům ulehčím cestu k zorientování v OS X.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

16. Leden 2011