Slovník – kvalitní pomocník z české dílny

Slovník – každý ho zná, každý ho již někdy použil a někdo ho potřebuje mít stále po ruce. V dnešní době moderních technologií již není problém mít ho stále s sebou, za všech podmínek. Vlastně, jedna podmínka tu je… mít s sebou iPhone! Představujeme aplikaci Slovník od českého vývojářského týmu Apps Dev Team.

Včera, 16. března 2009, se v AppStore objevil nový update pro aplikaci Slovník, který přináší spoustu nových funkcí, jež práci se slovníkem značně zjednodušují. Čeští vývojáři navíc na aplikaci neustále pracují, takže se v budoucnu můžeme těšit na další novinky. Již nyní je ale Slovník připraven k plnému použití, a proto se na něj zaměříme v dnešní recenzi.

Po spuštění aplikace se vám objeví základní obrazovka, na níž naleznete několik vlajek, kterým vévodí jedna největší, ta česká. Dokola vedle českého symbolu jsou vyobrazeny vlaječky ostatních států, jejichž úřední jazyk slovník podporuje. Velká Británie s USA symbolizuje angličtinu, Německo s Rakousem němčinu, Španělsko s Portugalskem španělštinu a Francie s Belgií francouzštinu. První dva případy mluví jasně, u těch zbylých byste se možná mohli trochu pozastavit. Proč španělštinu vyobrazuje vedle španělské vlajky také ta portugalská? Možná autoři smýšleli tak, že oba jazyky si jsou podobné, ale jak jsem byl informován, slovníková databáze je španělská, tudíž může být portugalská vlajka zavádějící. Belgie je u francouzštiny znázorněna z prostého důvodu, francouzština je totiž v belgickém království jedním z úředních jazyků.

Pro úplnost ještě uvedu, kolik překladů obsahuje slovníková databáze. Česko-anglických překladů je 76 tisíc, česko-německých 68 tisíc, česko-francouzských 30,5 tisíc a česko-španělských 21 tisíc. Všechny tyto informace se mimo jiné dozvíte, kliknete-li na tlačítko Info v pravém horním rohu. Zde se také můžete dozvědět více o vývojářích. Pro případ, že byste měli na vývojáře jakékoliv dotazy nebo připomínky, použijte kontaktní formulář na webu AppsDevTeamu.

Nyní přejděme k samotné funkčnosti aplikace. K výběru jazyka slovníku přikročíte hned na úvodní obrazovce, jednoduchým klepnutím na již zmiňovanou dvojici vlajek symbolizující daný jazyk. Pokud tedy chcete překládat z nebo do angličtiny, kliknete na symbol Velké Británie a USA. Následně se vám objeví obrazovka Vyhledávání, která je jednoduchá, leč účelná. Do textového pole zadáte hledaný výraz a následně jen klepnete na tlačítko „z češtiny“ nebo „do češtiny“. Jde o to, zda je napsané slovo česky nebo anglicky, a tudíž jak ho chcete přeložit. Ale právě u těchto dvou tlačítek vidím jistý nedostatek, jelikož ne vždy hned vím, jaké z nich použít. Zkrátka lepší by bylo, kdyby zde byly ještě pro větší průkaznost zobrazeny vlaječky. Vývoj ale ještě není u konce a příští verze Slovníku by měla přinést zjednodušení.

Poté, co vložíte hledaný výraz a kliknete na přeložit (v tomto případě „z češtiny“ nebo „do češtiny“), objeví se vám obrazovka s vyhledanými výrazy (pro ukázku jsem použil slovo house). Vedle nalezléhlo slova se objeví počet výrazů, který slovník obsahuje. Po kliknutí na chtěné slovo se tedy ukáží všechny dostupné výrazy. Vše je navíc pro přehlednost doplněno o příznačné vlaječky.

Další funkcí Slovníku objevíte, když kliknete na význam hledaného slova. Aplikace vám totiž poté dané slovo nabídne vyhledat na Google, Wikipedii a nebo ho přeložit zpět. Především funkce přeložit zpět se často velice hodí a urychluje práci. Co se týče Wikipedie, aplikace slovo vždy hledá v příslušné jazykové mutaci světoznámé encyklopedie. Nový update také přinesl ještě jednu zásadnější změnu, a to, že přidal historii vyhledávání. Historii objevíte po kliknutí na symbol v pravém horním rohu na obrazovce Vyhledávání. Aplikace vám poté vypíše kompletní historii hledání, kterou můžete procházet.

Závěrem by se slušelo říci, že se Slovník ze svých počátků, kdy i tak hrál ve svém oboru prim, což dokazují přední přičky v kolonce Top Paid Apps v českém AppStore, dokázal vypracovat na skvělou aplikaci, která se hodí snad do každého telefonu. Navíc je offline, což vám ne každý konkurent nabídne. Pokud tedy přemýšlíte jaký vybrat slovník, rozhodně bych za tuto českou aplikaci neváhal 2.99 EUR (3.99 USD) utratit.

Aplikaci Slovník si můžete stáhnout v AppStore.

Ondřej Holzman

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář