Sleep Cycle – Probouzejte se plní energie

Určite to všichni dobře znáte, ráno zazvoní budík, vy se probudíte a jste unavení, znudění vstáváním do práce nebo školy a to všechno v 6:00 se světlem od zářivky v očích. Ale stalo se vám někdy (mimo víkend), že se ráno probudíte, budete se cítit svěží do nového dne a po rozsvícení světla se ještě dalších 15 minut nebudete rozkoukávat? Mě se to tedy nestalo nikdy, dokud jsem nezačal používat Sleep Cycle.

Sleep Cycle je vlastně takový chytrý budík. Na noc dáte svůj iPod nebo iPhone vedle polštáře, nastavíte si, kdy chcete být vzbuzeni a jakou melodií, o vše ostatní se už aplikace postará. Ráno se probudíte svěží a odpočatí do dalšího dne.

A jak to celé funguje? Aplikace vyhodnocuje podle akcelerometru ve vašem přístroji v jaké fázi spánku se nacházíte a podle toho Vás ráno v rozmezí 30 minut vzbudí. Člověk totiž během spánku prochází více stádii spánku. Více je vidět na pravém obrázku pod odstavcem. Jednoduše však lze říct, že jde o hluboký a lehký spánek. Po pěti hodinách spánku se tyto stádia po půlhodině střídají. Pomocí akcelerometru iPhone nebo iPod pozná, v jakém stádiu spánku právě jste a podle toho Vás probudí. Při lehkém spánku se totiž různě na posteli převalujete. Po probuzení při lehkém spánku se pak budete cítit odpočatí a svěží.
Výsledky můžete očekávat přibližně po dvou dnech používání, kdy se aplikace kalibruje.

V základním menu najdete 5 možností, pojďme si je postupně projít.

Jako první jsou zde instrukce se základními informacemi jak aplikace funguje, jak jí používat a pár obrázků.

Druhá možnost je Placement test, který musíte před prvním použitím udělat. Nastaví se tak položení iPodu/iPhonu na postel. Vše je jednouduše instrukcemi zpracováno.

Třetí volba je nastavení. Zde si můžete zvolit melodii buzení, je jich velkem 8 a jsou velmi příjemné, zvláště ráno. Dále je tu možnost resetovat kalibraci, což se doporučuje, pokud změníte polštář, matraci nebo postel. Poprvé se kalibrace první dva dny provádí automaticky.

Jako čtvrtou položku v menu najdete samotný alarm. Nastavíte si čas, ve který chcete být buzeni. Sleep Cycle Vás poté vzbudí v rozmezí 30 minut před nastavenou hodnotou. Pokud tedy například chcete vstát nejpozději v 6:00, nastavíte si tento čas a aplikace Vás vzbudí v nejvhodnějším čase mezi 5:30 a 6:00. To je kvůli spánkovým stádiím, jak jsem výše popsal. Pokud se v této době nebudete nacházet v lehkém spánku, budete vzbuzeni v 6:00. Pak už jen nastavíte hlasitost budíku a zvolíte Start. Poté budete upozorněni na důležité věci, doporučuji si je pečlivě pročíst. Za nejdůležitější část považuji “Nepokládejte polštář nebo deku přes iPhone.” Jednou v noci jsem na to zapomněl, iPhone byl ještě k tomu v nabíječce a ve 3:00 mě probudil horký a vypnutý iPhone. Je to nebezpečné a navíc se Vám vypne iPhone (díky teplotní pojistce), čili ráno Vás nic nevzbudí!

Nakonec Vám aplikace řekne ať iPhone položíte displayem dolů a popřeje Vám Sladké sny. Po položení sklem dolů se pomocí senzoru vypne display a vy už můžeze v klidu usnout.

Poslední možnost jsou výsledné grafy spánku. Zde uvidíte celkové grafy spánků ze všech nocí, číselné údaje, které obsahují celkovou dobu spánku, dobu spuštění budíku, dobu probuzení a průměrnou dobu spánku za všechny noci, kdy jste se s Sleep Cycle budili. Graf spánku potom můžete sdílet přes mail nebo na svůj facebook.

Hodnocení:
Klady:
+ Ráno se budete cítit skvěle
+ Krásné melodie (8)
+ Cena
+ Výsledné grafy spánku

Zápory:
- Nutnost nepřikrývat iPhone a mít ho položený na posteli
- Lehké vybíjení baterie přes noc
- Nemožnost zvolit si vlastní melodii
Na závěr už snad jen můžu aplikaci vřele doporučit. Pokud se ráno chcete probouzet opravdu odpočatí, neváhejte, Sleep Cycle nyní stojí 0,79 €, což je za tak dobrou aplikaci skvělé. Důležité je nezapomenout v noci iPhone ničím nepřikrývat. I když si nemůžete zvolit vlastní melodii, 8 předpřipravených Vás zcela jistě uspokojí. Nesmím zapomenout, že jelikož celou noc iPhone pracuje, je to i žrout baterie, takže je dobré usínat s nabíječkou. Jinak jsem se zatím nesetkal s žádným nedostatkem nebo chybou.

iTunes Link

Autor: Hynek Hampl

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Jeden komentář k článku

pojky 12. 01. 2012 v 11.32

nejak nejdou videt obrazky – prosim o opravu… :-)

Přidat nový komentář