Screenium – vytvořte profesionální screencast

Screenium je jedna z nejlepších aplikací na tvorbu screencastu pro Mac OS. Za zmínku také stojí, že je tato aplikace plně lokalizovaná do češtiny.

Rozhraní je velmi jednoduché. V horní liště si vyberete zda chcete nahrávat jen část obrazovky, celou obrazovku, okno dané aplikace nebo oblast v okolí myši. V levém sloupci máte jednotlivá nastavení.

Nastavení obrazu

Zde můžete nastavit jaký monitor má být zdrojem (na jakém se má nahrávat), jaký má být kompresní režim – můžete nastavit kompresi (menší soubor, vyšší zátěž počítače během nahrávání nebo větší soubor a méně náročné nahrávání). Také zde můžete nastavit skrytí vaší plochy a ikon. Nemusí tedy vždy před natáčením uklízet na ploše.

Audio a kamera

S audiem si aplikace také poradí, můžete zaznamenávat zvuk z mikrofonu, ale i systémové audio. Aplikace si rozumí i s vestavěnými kamerami iSight. Díky tomu můžete nahrávat dění na obrazovce a zároveň do videa rovnou vložit i vaše video s komentářem.

Myš a text

Důležitou funkcí pro dobrou orientaci ve screencastu je také vizualizace kurzoru a klikání. To je v této aplikaci zvládnuto na jedničku. Můžete si nastavit jak má efekt vypadat, délku jeho trvání a zda se při kliknutí mají zobrazovat popisky – levé/pravé tlačítko. Horší je to se záznamem stisknutých kláves na klávesnici, tato funkce opravdu chybí, snad se brzo dočkáme nápravy. Můžete jí ale suplovat vkládáním popisků. Ty si můžete před natáčením připravit a pak je během natáčení vyvolávat klávesovými zkratkami.

Po nahrání můžete videa procházet v knihovně médií, odsud můžete video vyexportovat a dále s ním pracovat. Výhodou oproti nahrávání přes QuickTime X je také fakt, že Screenium pracuje s vyšší prioritou a videa jsou tedy jen málo kdy trhaná.

Tipy:

  • podívejte se na screencast vytvořený touto aplikací
  • jak dostat screencast do iTunes? Zkuste aplikaci Feeder.

Screenium je opravdu povedený software na tvorbu screencastů. Aplikace umí snad vše potřebné a její rozhraní je opravdu jednoduché.

Právě jsem se dozvěděl od vývojářů, že bychom se měli brzo dočkat zcela nové verze této aplikace, která přinese celou řadu vylepšení.

Podobné články:

Sdílení článku:

2 komentáře k článku

Martin Foltin 09. 03. 2011 v 20.55

Vedeli by ste tento soft porovnat so ScreenFlow ? Ten je podstatne drahsi, ale paci sa mi na nom, napr. ze vystupnu kvalitu nastavujem az pri zaverecnom renderovani. Nahram teda video a ulozim si ho v native formate a kedykolvek sa k nemu mozem vratit a vypustit ho vo vyssej kvalite podla potreby. Dalej ScreenFlow umoznuje strih a prelinanie medzi scenami. Tento soft som nepoznal a dakujem za oboznamenie. Vyskusam a uvidime.

Jan Toms 09. 03. 2011 v 21.00

Nejde tak úplně o nastavení kvality, v podstatě si člověk vybere jestli chce mít větší soubor a méně využívat počítač nebo chce menší soubor a počítač se více zapotí. Pořád se video nahrává v rozlišení displeje.

ScreenFlow editor může být pro někoho výhodou, pro někoho nevýhodou. Mně docela vyhovuje iMovie, takže si radši naimportuju video tam a zpracuji ho.

Je to jen o člověku, co mu více vyhovuje :)

Přidat nový komentář

02. Březen 2011