Prehrávame s ľahkosťou HD obsah vo formáte .MKV v QuickTime X!

Existuje viacero ciest, ako prehrávať filmový obsah vo vysokom rozlíšení vo formáte .mkv i na Macu. Jednou z možností je inštalácia multimediálnych prehrávačov tretích strán, ktoré však svojou kvalitou miestami kolíšu. Či sa jedná o nie príliš intuitívne užívateľské rozhranie cez občasné problémy s dekódovaním a časté problémy zo zobrazením titulkov. Niektoré riešenia pripomínajú staré príslovie “ako z blata do kaluže”. Taktiež sa nám nemusí pozdávať scenár, kedy sme nútení práve kvôli formátu .mkv využívať externé, ne-systémové riešenie.

Alfou a omegou je Perian. Perian je balík kodekov umožňujúci multimediálnej vrstve QuickTime v systéme Mac OS X pracovať i s nepodporovanými video formátmi priamo od Apple. QuickTime vrstva je neoddeliteľnou súčasťou systému a využíva ju akékoľvek aplikácia pracujúca s multimediálnym obsahom na Macu. Samozrejmosťou je úzke previazanie s inými API v systéme.  Pre nás je však dôležité to, aby nám integrovaný multimediálny prehrávač QuickTime X prehrával HD obsah vo formáte “Matroska” (.mkv), ktorý štandardne Apple nepodporuje z dôvodu využívania ako “rip” formát z blu-ray nosičov.

Inštalácia

  • Perian stiahneme z oficiálneho webu perian.org.

Ak však používame aplikáciu xSlimmer slúžiacu k  bezpečnému odstráneniu univerzálneho kódu, prichádzame o funkcionalitu appletu, ktorý slúži práve k prehrávaniu HD obsahu v ruskom formáte Matroska.

  • Stiahneme miniatúrny applet  “Perian – Open in QT Player.app” a prepíšeme ním pôvodný súbor nachádzajúci sa v adresárovej štruktúre:

užívateľ/Knižnica/PreferencePanes – Perian.prefPane – zobraziť obsah balíka – Contents/Resources/

Od teraz vie s formátom Matroska pracovať multimediálna vrstva QuickTime. Pri spustení videa sa v pár sekundách  v doku objaví práve “Perian – Open in QT Player.app” .Nenarúšajúc pritom pôžitok zo sledovania v zápätí zmizne. Podporu formátu taktiež využíva náhľad na obsah obstaravajúci službu QuickLook.  Ak sa však z akýchkoľvek dôvodov vyhýbate inštalácii balíka kodekov Perian, vyskúšajte multimediálne prehrávače Lunettes-VLC , Mplayer Extended a Movist. S občasnými problémami si hravo poriada s Vaším video obsahom vo formáte .mkv. S možným príchodom oficiálneho distribučného kanála multimediálneho obsahu – Apple iTunes Store nám raz a na vždy odpadnú problémy s nepodporovanými  multimediálnymi formátmi zo strany  spoločnosti Apple Inc.

Martin Fraňo

Zdroj ran-dom.tumblr.com

Komentár

Jan Toms komentuje… “Obyčejnému uživateli stačí stáhnout si Movist a nezabývat se žádnými složitými postupy. Navíc v Movistu můžete pěkně nastavit jaký kodek se má na co používat. Absence kvalitního zdroje pro hudbu, filmy a seriály v ČR/SR je dlouhodobý problém, který se jen tak nevyřeší. Běžnému člověku tedy nezbývá moc „legálních“ cest jak se dostat k obsahu.“

Martin Fraňo komentuje… „Je nemysliteľné, aby sme v roku 2010 na pokrokovej technológií, akú nám poskytuje spoločnosť Apple Inc zo svojim produktovím portfóliom po stránke hárdverovej i softvérovej používali riešenia ako z technologického praveku 90tých rokov. QuickTime X je plne pripravený na prehrávanie “fullHD” filmov, avšak ich oficiálna distribúcia v naších končinách je na tragickej úrovni. Kúpna sila trhu tu však je a nie len s fyzickými médiami. “

Martin Král komentuje… „Ačkoliv nejsem obyčejný user, tak si vystačím s používáním Movistu, který používám na přehrávání veškerého videomateriálu včetně Matroska formátu na HD filmy a seriály. Myslím si, že je zbytečné se hrabat v systému a doinstalovávat dalši pluginy, když lze všeho dosáhnout pouhým použitím jiné alternativy. “

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář