Pár slov o iPadu

Tohle není recenze iPadu, těch se na internetu povaluje již celá řada, jde spíše o můj krátký komentář k pár věcem, které se iPadu týkají. Pokud máte jakékoliv dotazy, ptejte se, rád Vám odpovím.

Váha – držení iPadu v ruce

iPad se zdá hodně lidem těžký, mě se zdál na první pohled spíše malý. Nicméně k té váze – já osobně nemám problém držet iPad při sledování filmů v jedné ruce i po delší dobu. Ruce mě nebolí a je to pro mě mnohem více pohodlné, než mít „těžký“ notebook na klíně. iPad se také téměř vůbec nezahřívá a to i když sledujete HD video. Oproti iPhonu je iPad opravdu chladný, tyto vlastnosti může trochu zhoršit obal, ale i to se dá zvládnout.

Baterie

Výdrž iPadu je opravdu obdivuhodná. Jen jednou se mi podařilo vybít jej během jednoho dne, ale to ho musíte používat opravdu celý den. Právě kvůli baterii a váze je iPad mým přenosným zařízením číslo jedna a tahám ho snad všude. Od té doby, co mám IPad, přenáším notebook opravdu jen zcela vyjímečně.

Kopírování souborů z počítače

S příchodem iPadu se otevřeli možnosti sdílení souborů přes iTunes. Abych pravdu řekl, moc to nepoužívám. Většina aplikací totiž umožňuje přenášení souborů přes lokální bezdrátovou síť, a to se mi zdá mnohem pohodlnější. Mám na ploše jen zástupce aplikací a ty se připojují do iPadu jako na vzdálený server. Rychlost je naprosto dostačující.

Posílání souborů emailem

Hodně z Vás se ptalo, jak je to s posíláním souborů emailem a zda se dají přílohy otevřít v dalších programech. Ano, dají, stačí na ně kliknout a zvolit v čem chcete daný soubor otevřít, samozřejmě je potřeba podpora ze strany aplikace.

Stojánek

Dlouho jsem přemýšlel o originálním Docku pro iPad. Jenže mne odrazuje nemožnost používat iPad v tomto Docku naležato. Navíc některé aplikace podporují pouze režim na šířku, jednou z nich jsou třeba Keynote. Nakonec jsem tedy zvolil obyčejný stojánek na knihy, který používají často prvňáčci ve školách při čtení. Stojí pár korun a navíc je polohovatelný. Také bych si nekoupil Keyboard Dock. Klávesnice je napevno přidělaná k Docku, celý Dock je dost těžký a tudíž se nehodí k přenášení. Mnohem více se mi zamlouvá používání externí klasické Apple klávesnice.

Displej 4:3?

Toto je často diskutovaný fakt. Proč má iPad displej 4:3, když je dělaný na video? Upřímně řečeno, nedokážu si představit, že by iPad měl displej 16.9. Bylo by to strašně málo prostoru pro práci. Po vysunutí virtuální klávesnice byste na displeji skoro nic neviděli a to nemluvím o knihách. Klasická tištěná kniha také není v poměru 16.9. Mně osobně poměr 4:3 naprosto vyhovuje a jsem s ním maximálně spokojen. Díky tomuto poměru se na iPadu dobře pracuje, ale i konzumuje obsah.

Psaní – klávesnice

Na iPadu se píše překvapivě dobře. Vůbec k němu nepřipojuji klávesnici, není to potřeba. Doufám, že se na podzim dočkáme také pravé české klávesnice. Potom možná budu používat externí klávesnici na psaní článků a delších textů, ale ani tím si nejsem jistý. Na iPadu se mi prostě píše velice příjemně.

Čtení knih na iPadu

Na iPadu jsem přečetl již asi pět knížek. Čte se mi na něm dobře, ale je pravda, že na pláž k moři jsem si ho vzít netroufnul. Jinak na něm ale čtu hodně a nejvíce se mi líbí výkladový slovník – ten se opravdu hodí při čtení knih v angličtině. Další vychytávkou jsou samozřejmě poznámky a záložky, na ty jsem si opravdu zvykl a hodně mi chybí u klasických knih (nosit s sebou nalepovací lístečky a tužku opravdu není úplně pohodlné). Ani po několika hodinovém čtení na iPadu mě nebolí oči a to, i když čtu v noci. Při čtení v šeru se mi také jeví iPad jako lepší řešení než klasická kniha. Jas displeje si nastavíte jak potřebujete, nemusíte mít rozsvícenou lampičku a nerušíte tedy přítelkyni nebo manželku, která už chce spát.

Co mi na iPadu chybí?

Momentálně samozřejmě podpora české klávesnice. Dále bych byl rád, kdyby Apple podporoval pluginy pro Safari – například plugin pro 1Password by se hodil. Podpory češtiny a také multi-taskingu bychom se měli dočkat již v listopadu s příchodem iOS 4 pro iPad. Já také tajně doufám v odlehčené iLife pro iPad (nebo aspoň iMovie).

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

28. Leden 2011