NewsRack – nová RSS čtečka v Mac App Store

Na Macu není nabídka RSS čteček tak pestrá, jako je tomu třeba na iOS zařízeních, kde je možností opravdu hodně. Pamatuji si dobu, kdy jediným možným řešením čtení článků přes Google Reader byla aplikace NetNewsWire či Vienna. Avšak Vienna dost zatěžovala systém, naproti tomu NetNewsWire byl ideálním řešením, které jsem zavrhl koupí iPadu a následným používáním aplikace Reeder na iPadu i iPhonu. V nedávné době se aplikace Reeder objevila ve své rané fázi ve formě beta verze i na Maca, a už v této fázi nemá a neměla konkurenci. Nedávno se však v Mac App Store objevila konkurence schopná aplikace NewsRack.

Ačkoliv se jedná o placenou aplikaci, tak mě při jejím testování příjemně překvapila svou stabilitou a ovládáním, které mi silně připomínalo právě již zmiňovaný NetNewsWire. Mezi složkami a jednotlivými články můžete jednoduše přeskakovat pomocí šipek a dalších klávesových zkratek, nemusíte tedy vůbec sahat po myši či trackpadu. Dále mě zaujal již integrovaný prohlížeč, ve kterém je možné přepínat mezi taby stejně jako tomu bylo u NNW.

Ovládací prvky

Vývojáři samozřejmě nezapomněli ani na populárně používané sociální sítě, které jsou samozřejmostí každé dobré RSS čtečky. Publikovat linky na články můžete na váš FaceBook i Twitter, archivovat pro pozdější přečtení je můžete jak na Instapaper, tak i na ReadItLater. Bohužel mi trochu schází nějaký použitelný Mobilizer, který najdeme v Reederu či nějaký jiný prvek pro snadné čtení článků bez nutnosti otevření v jeho webové stránce a zbytečného načítání obrázků a celé stránky. Jinak je aplikace velice rychlá i co se týče načítání článků přes mobilní internet. Aplikace plně využívá Drag and Drop prvek, za pomoci kterého si můžete jednoduše editovat váš feed list, jelikož aplikaci nemusíte používat jen pro synchronizaci s Google Readerem, je možné ji používat i jako samostatnou aplikaci na RSS, do které si své weby dáváte ručně bez pomoci jiných serveru. Nicméně toto řešení nedoporučuji pokud používáte víc zařízení a chcete vše mít sesynchronizované.

Design je celkem přívětivý, avšak doufám, že se s ním vývojáři ještě poperou. Není to úplně to pravé ořechové, na což jsme u Mac aplikací zvyklí. Navzdory tomu se mi celkem líbí nápad s integrováním náhledů na daný článek hned vedle jeho nadpisu, otázkou je zda je jeho integrace nutná.

Aplikaci je možné zakoupit na Mac App Store za cenu 7,99 €. Vzhledem ke stabilitě a použitelnosti aplikace je to cena celkem příjemná.

Martin Král komentuje…

Aplikace se mi líbí a rozhodně ji budu v následujících verzích sledovat a zkoušet, zda již bude ideální ve všech směrech. Vyřadit z provozu prozatimní beta verzi Reederu se jí však zatím nepodařilo. Jsem rád za tyto aplikace, jelikož těmito kroky donutí vývojáře ostatních RSS čteček své aplikace vylepšovat a vytvářet mnohem lepší rozhraní a ovládání. Jsem hodně zvědavý na aplikaci Reeder ve finální verzi.

Jan Toms komentuje…

Na této čtečce oceňuji podporu multitouchových gest a ovládání šipkami. Zamrzí absence readability nebo nějakého jiného řešení pro pohodlnější čtení. Také design by mohl být jednodušší – více minimalistický. Po funkční stránce je ale vše v pořádku.

Podobné články:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář