Mac OS X 10.6 Snow Leopard – nová ešte o 37% dravšia šelma z Cupertína!

Snow Leopard sa v súčasnej dobe ešte  oficiálne nenachádza v podobe zlatého kódu. Predbežnú, skoro finálnu, verziu  predstavil Apple na World Developer tohto roku. Práve verziu od WWDC som podobrobil snežnú šelmu ostrej, záťažovej prevádzke. Ku dnešnému dňu som nezaznamenal jediný problém, nestabilitu ako systému, tak prípadnú nekompaktiblitu aplikácií tretích strán. Zbavil som sa problému s prekreslovaním grafických elementov tiahnucích sa u mňa z Mac OS X 10.5 Leopard. Zvýšil produktivitu následkom zrýchlenia systému, reakcií a nových, ergonomických ovládacích prkov. Subjektivne bol pre mňa upgrade na “RC” verziu Snow Leoparda krokom v pred.

Keďže sa  Snow Leopard nachádza v optimalizačnom štádiu, nebolo by férové podrobovať systém reálnym testom a tým zakladať názor na suchých číslach štatistík. Tie sa k finálnej verzii môžu rapídne posunúť vpred. Apple distribuuje nové zostavenia Snow Leoparda prostredníctvom prepísaného aktualizačného mechanizmu “Software Update”(system update). Tým  odpadá nutnosť reinštalovať systém každým novým developer vydaním. Prakticky to funguje ako štvrtinové updaty, na ktoré sme zvyknutí z finálnych operačných systémov od Apple. Verzia za verziou nového Mac OS X 10.6 prináša vždy o niečo vyšší výkon, výdrže  batérie a my môžme citelne citeľne vidieť, že je nový Snow Leopard vždy o krok bližšie  k vytúženému finálnemu trblietajúcemu sa produktu na pultoch v Apple Store po celom svete. Mám radosť, keď niečo jednoducho funguje (narozdiel od Winodws). Snow Leopard ma prekvapil hneď pri inštalácii. Mohol som v klude kľude odobrať vrstvu rosseta, ktorá zabezpečovala v minulých verziách [Mac OS X Tiger (Intel) 10.4, Mac OS X Leopard  (Intel) 10.5] kompaktiblitu medzi starými aplikáciami písaními výhradne pre platformu Motorola, IBM PowerPC.  Je vidieť, ako Apple za sebou vždy upratuje, narozdiel od  spoločnosti Microsoft. Okrem detailu, že sa inštalácia odľahčila o 6 GB priestoru na disku sa rapídne skrátil i čas čistej inštalácie Mac OS X 10.6.

RÝCHLOSŤ, vivat Snow Leopard!
“Windows7 je len service pack”

Dramatické skrátenie doby štartu systému! Od studeného štartu Snow Leoparda k otvoreniu iTunes v užívateľskom konte sme takmer okamžite. Vysoký rýchlostný štandard platí taktiež u prebudenia z hibernácie. Pracovať môžme okamžite. Spolu zo systémom sa rapídne zrýchlili i aplikácie. Vďačíme za to novým technológiám, Grand Central & OpenCL. Samozrejme i kompletne prepísaný 64 bit systém spolu s aplikáciami  využívajúci plný potenciál  najnovších technologií procesorov. A to je systém len v štádiu optimalizácie. Windows 7 je o proti novému Snow Leopardovi obyčajným service packom nepodarených a doposial neuchytených pomalých Windows Vista.  “Say Wow…”.

QuickTime X, Grand Central, OpenCL, ZFS, Intel 64, GUI
Novým technológiám obsiahnutých v Mac OS X 10.6 sa špecifcky venoval Maroš Mészáros v článku  “Mac OS X Snow Leopard, nový systém od Apple a jeho nové technológie – čo nám prinesie?”
My sa pozrieme na niektoré z nich z užívateľského hľadiska. Hlavné body, ktoré ma na Snow Leopardovi zaujali:

QuickTime X (10.0) – výkon, nové ergonomické sexy rozhranie. Bezproblémovo prehráme fullHD filmy a ventilátor ani nepočuť. Taktiež CPU ostáva pri prehrávaní full hight  definition  filmov v úplnom kľude.

Dock Exposé - inteligentnejšie exposé, s viacerými možnosťami v decentnejšom prevedení. Integrácia s dockom bol logický krok zvyšujúci ergonómiu GUI Mac OS X.

Automatická korekcia slov - Steve Jobs pri prvotnom predstavení Snow Leoparda spomínal pokrokovú prácu s textom. Je tu! Automatická korekcia formátovania, možnosti namapovania slovnej skratky i na celú vetu. Dopľňanie špeciálnych znakov atď. Je toho mnoho, žiaľ plný potenciál rozšírenej práce s textom využíjú iba používatelia krajín natívnej podory v Mac OS X ich rodného jazyka.

Automator, Apple Scrips, Services, Data Detectors ,keyboard shortcuts – ohnivá kombinácia. Hlbšie previazanie všetkých možností, spoločná integrácia a následné kompletne zvýšená produktivia pre skúsenejšieho používateľa. Snow Leopard detekuje podľa potreby, kedy je vhodné  akú súčasť použiť, prípadne skombinovať.

Licencina – Apple povolil beh i klienskej verzie Snow Leoparda vo virtuálnom prostredí. Aktuálny VMware Fusion už plne využíva aktualizovanú licenciu a umožnuje beh klienskeho systému Mac OS X Snow Leopard i na klienskej stanici.

Maličkosti, ktoré potešia – indikácia intenzity sily signálu priamo v menu bare z ikonky výberu wifi zariadení v dosadu. Zmeny UI, estetické a funkčné zmeny v stackoch. Nové menu Docku, jemné efekty finderu a celého prostredia. Starším MacBookom Pro umožní Snow Leopard využívať multi touch pokročilé gestá, ako na aktuálnej unibody generácií, bez hackov a starostí.

Typ autora:

xSlimmer – možnostiam aplikácie xSlimmer sa už hlbšie venoval redaktor Vladimír  Sajko z projektu MacPlanet.sk. Osobne som plne prešiel i systémové (defaultne exlude) adresáre, takže  mám čistý, 64 bitový systém, bez univerzálnych 32 bitových častí. Všetko funguje, stabilne, rýchlo, bezproblémov.

Záver:
Switcheri, alebo Windows používatelia by mohli  nadobudnúť pocit, že ako rýchle boli posledné verzie Mac OS X, keďže v recenzii spomínam samé zrýchlenia a optimalizácie výkonu. Každá verzia Mac OS X vo svojej dobe bola vždy tým najrýchlejším, najvýkonnejším operačným systémom, ktorý na trhu bol. Avšak, programátori v spoločnosti Apple pravidlne pri nových produktoch predvádzajú a dokazujú to, že sa dá latka nasadiť vždy ešte vyššie.

Testované: MacBook 13″  Unibody 2.0

Zdroje: wikipedia.orgApple.com/macosx

Martin Fraňo

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář