iTunes – Filozofia skrytá v detailoch

Jednou z prvých možných ciest k tajom sveta nahryznutého jablka môže byť práve cez multimediálny prehrávač iTunes.

Mnohými milovaný  a zároveň zatracovaný excelentný kúsok softvéru. Pre niekoho  však len multimediálna databáza s nutnosťou využívať externé  riešenia ovládacích prvkov. V dnešnom článku si ukážeme efektívne ovládanie filozofiou danou spoločnosťou Apple Inc.  Niekomu môžu spôsobom ovládania vyhovovať aplikácie  CoverStream či Cover Sutra. Sú to nepochybne užívateľsky prívetivé rozšírenia, ktoré však koniec koncov robia presne to isté, čo umožnuje i iTunes.

Práca s iTunes, jazda v luxusnom Porsche

Ergonomicky navrhnuté prostredie, ovládacie prvky, nachádzajúce sa na miestach, kde ich očakávame. Práve v tomto kúsku softvéru, existujúceho i pre operačný systém Windows, vidíme cit pre dokonalosť a úhľadnosť detailov.

“Minimize” – voľba,  na ktorú napadal prach času, či nové, marketingom zdôrazňované funkcie. K minimalistickému rozhraniu sa dostaneme klávesovou skratkou ctrl+cmd+y v okne iTunes. V prípade anglického rozloženia klávesnice, nahradíme písmeno “y” za “z”.

Použiteľnosť riešenia navyšuje možnosť zobraziť prehrávač ponad aplikácie.

Umiestnením k jednému z rohov pracovnej plochy docielime efektívny prístup k ovládacím prvkom iTunes. Klávesové skratky slúžiace k rýchlej zmene, zobrazenie aktuálne prehrávanej skladby :

Efektívnosť

Občas príde na chuť náhodná, vytipovaná skladba. Nachádzajúca sa v komplexnej hierarchii multimediálnej knižnice. Externé rozšírenia obsahujúce rýchle vyhľadávanie môžu byť  efektívne, ako však doteraz, vystačíme si s natívnymi vlastnosťami v Mac  OS X.

iTunes obsahuje vlastné vyhľadávacie pole v okne aplikácie. My však potrebujem pristupovať ku knižnici nezávisle od aplikácie iTunes. Filozofia ovládania počíta samozrejme i s  rýchlym, efektývnym prístupom v podobe technológie Spotlight.

Vyhľadávanie zvolenej skladby pomocou technológie spotlight, nezávisle od samotnej aplikácie iTunes. Neexistuje nič  tak jednoduché a pritom integrované priamo v systéme.

Mnohí z nás máme potrebu ovládať  iTunes z menu bare v podobe rozšírenia Synergy. V docku sa  však zobrazujú zástupcovia spustených aplikácií, ktorých inteligentné kontextové menu obsahuje výber vlastností pre efektívne ovládanie.

Ako sme poukázali v článku,  Apple s filozofiou integruje systémové technológie v jeden komplexný systém ovládania, bez nutnosti používať externé riešenia. Noví užívatelia majú tendenciu hľadať alternatívy. Jedná sa len o zvyk, z operačného systému Windows, ktorý pri štandardnej inštalácií obsahuje otrasnú softvérovú výbavu. Produktom spoločnosti Apple logika úzko spätá s eleganciou prevedenia nikdy nechýbala. Preto je dôležité pre plnohodnotné a efektívne využívanie produktov nahryznutého jablka vidieť filozifu, ktorú máme v systéme Mac OS X  ako na dlani..

“Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works”

Steve Jobs

Martin Fraňo

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář