iStat Menus – důležité informace o práci vašeho počítače

iStat Menus patří mezi jedny z nejlepších aplikací pro správu či kontrolu stavu a chování vašeho Maca. Za pomoci této aplikace jednoduše zjistíte, kde se nachází v případě, že se počítač zasekává, větráky se točí na plné otáčky či nastávají jiné další nepříjemné problémy. Jistě, toto všechno lze zjistit spuštěním aplikace Activity Monitor, nicméně díky iStat Menus máte o všem neustálý přehled v Menu Baru a aplikaci vůbec zapínat nemusíte. Samozřejmě si do Menu Baru nemusíte nacpat úplně vše. Já sleduji pouze zátěž procesoru, stav operační paměti RAM a tok dat přes Wi-Fi či jiné bezdrátové a drátové přípojky. Pokud nastane problém, hned vím, kde hledat a jak opravit.

Screen shot 2011 02 16 at 9 13 20

Možnosti sledování

Sledovat můžete takřka vše co je možné. Záleží na počtu senzorů vašeho počítače a jeho možnostech.

CPU – Aktuálně můžete sledovat stav zatížení procesoru. Na výběr máte, zda chcete sledovat obě jádra dohromady či rozděleně. Po kliknutí v Menu Baru se vám také ukáže pět procesů, které nejvíc zatěžují vašeho Maca.

Síť – Stejně jako u CPU máte možnost vidět stávající přenos(tok) dat. K vidění je jak váš upload, tak i download.

Datum a čas – Je možné si rozšířit nabídku data a času v Menu Baru a nepoužívat nativní OSX nastavení. V možnostech se nachází až 20 000 měst, u kterých je možné nastavit západ slunce, východ slunce, úplněk a další. Nabídka je široká a jedná se o jednu z nejpovedenějších náhrad za systémové řešení.

Používání HDD/SSD – Ukazuje aktuální stav disku, tj. volné místo na disku. Dále je také možné sledovat aktuální aktivitu disku a jeho zátěž.

Senzory teploty – Podpora senzorů je opravdu vysoká a nachází se zde opravdu vše na co si jen vzpomenete.  Vše už záleží jen na výbavě vašeho počítače – jaké senzory má integrované. Mezi nejpoužívanější patří senzory teploty baterie, základní desky, hard disku, procesoru a dalších.

Baterie – Opět možnost nahradit systémové řešení. Můžete si dle sebe nadefinovat, co se vám zobrazí v případě nabíjení baterie nebo pokud je baterie zcela nabitá.

Operační paměť – Dle mého názoru právě toto může být důvod k používání iStat Menus. Jednoduše vidíte, která aplikace je největším aktuálním žroutem operační paměti. Pokud máte počítač zapnutý delší dobu, pak je Safari známé tím, že po nacachování obsazuje veliké množství RAM. V tom případě postačí restart Safari a vše je zase svižné a RAM volná. Je možné zobrazit aktuálně volnou RAM a RAM jenž je právě využívána. Aplikace také zobrazuje kapacitu SWAP Image.

Každá z těchto funkcí je doplněna o možnost vlastní editace. Máte na výběr z barev textu, obrázků, grafů, které se zobrazují v Menu Baru. Používat všechny funkce je asi zbytečné, jelikož by váš MenuBar byl plně obsazený sledování daných činností by už nebylo tak přehledné.

Aplikaci je možné zakoupit na stránkách vývojářů za 16$.

Martin Král komentuje…

Aplikaci používám již dobré 2 roky a jsem s ní plně spokojen. Pád aplikace jsem nezažil a stabilita je vysoká. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi kontrolu svého stroje. Cena není tak vysoká a investice se vyplatí.

Jan Toms komentuje…

Upřímně řečeno, tento typ aplikací vůbec nepoužívám. Tato monitorování mi přijdou zbytečná a akorát člověka vyrušují při práci. Když vidím, že se počítač nějak více zahřívá nebo nestíhá, mrknu do ActivityMonitoru (Aplikace/Utilities) a zjistím jaká aplikace to dělá. Ale chápu, že někteří uživatelé tyto aplikace potřebují a pomáhají jim při práci. V tomto případě je iStat Menus králem ve své kategorii a lze jej jedině doporučit.

Podobné články:

Sdílení článku:

3 komentáře k článku

Lada 25. 03. 2012 v 2.28

Vite co je mi divny jak se furt obhajuje mac a pritom kompy s win tydle problemi vubec nemaj. To mecy furt topej a kousou se.

Jan Toms 25. 03. 2012 v 9.57

Osobní zkušenost?

Lada 25. 03. 2012 v 10.58

Ahooj. Hale ja mel do ted lenovo thikpad vostrou verzi. Klasika kovovy panty klavesni ze do ni vylejes vodu atd. Pritelkyne ma taky lenovo taky thikpad ale jen verzi edge. Kolem me maji taky lenova lidi a hp dv7. Jsem milovnik applu a zboznuju steva a cely to co oni predvadej. Nikdy sem se o macy nezajimal lenovo dostavalo kotel a notas bezel cca 3 roky bez skrabance studenej tichej s win xp a pak 7. Jednoho dne sem ale uvidel meca a sel po tom spoustu lidi me to rozmlouvalo klasicky kecy ze na tom nic nejde ze to neni kompaktibilni atd za tu cenu muzes mit vohodne lepsi notas. Ted uz vim ze to byly jen kecy a ze by ho chteli vsichni jen ze na nej nemaj. )) tak remcaj. Uz jenom to vybaleni z krabice byl koncert krasny. Vsechny notasi vypadaj jak hadr napodobeniny. Vsechno je super rychlej dela vsechno co chci. Ale jedna vec tu je do prdele dit ja mam meca mam ten pristroj kterej je ten co ma mit vse super zadny viry zadny sekani atd. To vzdycky byla domena mecu. Tak proc mam teloty 86 stupnu a neustale cumim na istat menu vypinam zasekly veci v activity monitor. Instalace adobe reader zasekla v pulce se malem uvaril. Safari blika jak o zivot. Vysypavani kose zabezpecene teploty sileny. Ja delam jen icq skype youtube. Jak muze procesor vubec neco delat. Umi bejt v klidu to jo. Ale pride mo ze os neni zak bez chybnej. A to me stve je to mec kurva. Vypnu aplicaci a vona stejne bezi a vytaci procesor. Jak toooo

Přidat nový komentář