iPad má 77 % trhu, podíl Androidu však roste (update)

Update: Podle některých zdrojů došlo k chybě při počítání prodejů. U Samsungu Galaxy Tab šlo totiž o číslo prodaných kusů distributorům – tedy kolik kusů vypustil Samsung do prodeje, nikoliv kolik jich prodal. Naopak u Applu jde o čísla prodaných kusů koncovým zákazníkům.

V posledním čtvrtletí roku 2010 vzrostl podíl Androidu z 2,3 % na pěkných 22 %. Je potřeba si uvědomit, že zařízení prodávající se v tomto období jsou stále postavena pouze na Androidu 2.x, který není pro tablety určen.

Největším soupeřem iPadu je Samsung Galaxy Tab, Motorola a Acer, ale vysoký podíl mají i čínské levné tablety.

Apple prodal za uplynulé čtvrtletí 7.3 milionu iPadů, prodeje tabletů postavených na Androidu vzrostly na 2.1 milionu.

Do budoucna podíl Androidu jistě poroste. Brzy bychom se totiž měli dočkat Androidu 3.0 s označením Honeycomb, který je již plně optimalizovaný pro použití na tabletech.

I přes tato čísla má Apple velký náskok. Odhaduji, že s uvedením Androidu 3 se dočkáme i iPadu 2. Na poli operačních systémů se možná síly vyrovnají, ale Apple má obrovskou výhodu v podobě desítek tisíc aplikací pro iPad v AppStoru.

zdroj: http://www.strategyanalytics.com/

Jan Toms komentuje…

Myslím si, že je nárůst způsobený spíše levnými čínskými tablety. Lidé začínají tablety chtít a tak kupují i čínské kopie za pár tisíc. U těchto tabletů by mne zajímalo, jaký je podíl spokojených uživatelů.

Osobně dost dobře nechápu jak mohou mít tablety postavené na Androidu verze 2.x tak velký úspěch. Myslím si, že si jej lidé kupují, aby měli taky „ten tablet“. Sám Google totiž prohlásil, že Android 2.x není pro tablety vhodný.

Martin Král komentuje…

Ačkoliv nepatřím zrovna mezi fanoušky těchto statistik, tak tento nárůst chápu a očekával jsem ho. Ano, iPad byl prvním z tabletů, a proto si získal takový náskok. Ovšem při pohledu na trh Androidu na mobilních zařízeních můžeme sledovat něco obdobného. Musíme brát ohled na to, že operační systém iOS má pouze jedno zařízení, a tím je právě iPad. Naproti tomu Android je dostupný na několika typech tabletů a mobilních zařízeních, a z tohoto důvodu se rozšiřuje a narůstá. Zajímalo by mě jak by to vypadalo, kdyby iOS bylo stejně kompatibilní se všemi zařízeními jako Android. Myslím, že v ten okamžik by se  možná Android začal postupně propadat. Rozhodně je zajímavé sledovat tyto změny.

Podobné články:

Sdílení článku:

6 komentáře k článku

Pavel Lisa 31. 01. 2011 v 22.06

IMHO, kdyby iOS bylo jen teoreticky možné provozovat i na jiných zařízeních než je iPad, pak by to znamenalo, že by se někdo (Apple) musel zabývat kompabilitou napříč stovkami různých konfigurací… a už by to nebyl ten iOS, jak ho známe dnes, a nejspíš by se ani tak rychle nevyvíjel.

Martin Král 31. 01. 2011 v 22.10

Pavel: Je třeba můj komentář brát jako jakousi nadsázku. Toto by Apple dle mého názoru nikdy neschválil.

Pavel Lisa 31. 01. 2011 v 22.19

Martin: Samozřejmě. Apple neschvaluje ani provozování Mac OS X na jiných počítačích, dost možná ze stejného důvodu, jako je ten v mém minulém komentáři. Krom toho, z prodeje SW a HW zároveň je přece jen trochu víc peněz než jen z prodeje samotného SW.

Tweets that mention Jablíčka » iPad má 77 % trhu, podíl Androidu však roste -- Topsy.com 31. 01. 2011 v 22.29

[...] This post was mentioned on Twitter by JohnyT, Martin Král and Jablíčka, Jablíčka. Jablíčka said: RT @JohnyT: iPad má 77 % trhu, podíl Androidu však roste http://t.co/ckBQNVR [...]

Mike 01. 02. 2011 v 4.14

Vaše údaje jsou bohužel chybné. Nicméně takto chybila i ostatní světová média. Jde hlavně o prodejní čísla Samsung Galaxy Tab, kterého se mělo údajně prodat 2 miliony. Samsung ovšem toto číslo špatně prezentoval, 2 miliony opravdu byly prodány, ale ne zákazníkům, nýbrž operátorům a ostatním prodejcům. Ve skutečnosti se tabletů od Samsungu prodalo koncovým zákazníkům jen zlomek.

Jan Toms 01. 02. 2011 v 9.55

Díky za upozornění. Článek jsme již upravili.

Přidat nový komentář

31. Leden 2011