Historie počítačů Apple #1 – iBook G3 Clamshell

Toto je první díl seriálu o počítačích firmy Apple. Každý Macař by měl totiž trošku znát historii těchto počítačů. Dnes se zaměříme na iBook G3 Clamshell.

iBooky jsou řada počítačů od firmy Apple, která se vyráběla a prodávala v letech 1999 – 2006. Jsou to předchůdci dnešních Macbooků. Největší rozdíl je v procesoru. Všechny iBooky měly procesory PPC (G3 a G4), naopak Macbooky jsou jen intelové.

iBooky G3 Clamshell zaplnily mezeru v produktové řadě notebooků Applu. Apple v té době razil jednoduchou produktovou politiku. Dva desktopy a dva notebooky. Vždy jeden obyčejný model a jeden profi. Tento stroj byl právě tím prvým „spotřebním“ notebookem, ale i tak měl řadu funkcí, které byly pro low-endový notebook v té době naprosto ojedinělé.

Steve Jobs umístil tento poslední kousek do mozaiky 21. června 1999. Byl to snad nejúzkostlivěji očekávaný mac vůbec. Jak jsem již zmiňoval iBook byl také zaměřen na spotřební trh stejně jako jeho velký bráška iMac. iBook je iMacem hodně inspirovaný, má hodně podobným design, dokonce byl prodáván se sloganem „iMac to go“. Stejně jako u iMacu nechybí standardní porty: USB, Ethernet, modem atd. Porty naleznete na levé straně a na pravé straně je optická mechanika. U kloubu displeje se nachází držadlo.

iBook byl první mac s AGP grafickou kartou, ale nejvíce vzrušující novinkou bylo Wi-fi. To jste si mohli vybrat ve volitelné konfiguraci. Apple uvolnil ve stejnou dobu i svou Airport Wireless Base Station. To ovšem není vše. iBook byl druhým nejrychlejším notebookem na trhu (hned po Powerbooku) a vydržel na baterku krásných 6 hodin. Ovšem měl i hodně omezení, nešel moc rozšířit, nemohli jste používat žádné karty a nebyl ani nejkompaktnější. Někdy jsou kvůli svému designu označovány jako záchodová prkýnka.

Přes všechny jeho nevýhody byl iBook obchodní úspěch. Výrobní linky stále vyráběly a přibývali upgrady. iBook dostal větší disk, více paměti, lepší procesor a také nové barvy. Nesmíme zapomenout, že druhá generace měla již také firewire port. iBook se v USA prodával za 1599 USD, byl tedy o 900 dolarů levnější než Powerbook. Další generace se prodávala za 1499 USD a speciální edice za 1799 USD. Tato speciální verze měla rychlejší procesor a DVD mechaniku.

iBooky se prodávali s operačním systémem Mac OS 8.6 a později s Mac OS 9. Dnes si na něj můžete dát i Tigra (Mac OS 10.4). U druhé revize to jde naprosto bezproblémově. S první je to trochu komplikovanější. Tiger totiž vyžaduje stroj s firewirem. Budete tedy muset aplikovat malý hack, naštěstí nejde o nic složitého. Stačí nainstalovat software XPostFacto.

To je pro tento díl vše, doporučuji Vám zhlédnout videa níže. Příště se opět mrkneme na nějaký zajímavý kousek jablečné historie.

Představení iBooku

Reklamy

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

28. Leden 2011