GT Racing: Motor Academy

PSP má své Gran Turismo, iPhone má Real Racing, případně NFS:Shift. Nebo už měl? Podívejte se s námi v rozsáhlé recenzi. Znalcům mobilních her jméno tohoto díla asi bude znít povědomě, a to díky java verzi stejnojmenného titulu. Nutno však dodat, že právě java verze nebyla moc povedená, a tak jsme byli více než zvědaví, co nám Gameloft připravil tentokrát.

V podstatě je to velmi jednoduché. Zvolíte si jedinou možnou kategorii vozů, vyzkoušíte tutorial, koupíte prvního bouráka a jde se závodit! Gameloft tak úplně vynechal nějaké srdceryvné příběhy, které do závodních her stejně moc nepatří. Proč také zmiňovat, že jste jakýsi niemand, co touží bůhvíproč stát se nejlepším jezdcem pod sluncem. To přeci všichni už moc dobře známe, a tak absenci příběhu rozhodně neberu jako mínus.

Výběr z aut máme opravdu velmi široký a celkem je ve hře k dispozici přes sto perfektně zpracovaných bouráků, které jsou rozděleny do čtyř výkonostních kategorií, a to C, B, A a S. Na začátku se naučíte závodům v nejslabší třídě, kde na vás čekají víceméně klasické modely, jako například Ford Focus ST, VW Golf nebo Mini Cooper S. Zpracování jednotlivých aut se povedlo na jedničku a především kamera z kabiny vozu skýtá fantastickou podivanou, kterou vylepšují také krásně a poměrně detailně zpracované palubní desky. Z praktického hlediska jsem však většinou volil pohled venkovní, kdy mám vše pěkně před sebou.

Co se mi líbílo na hře asi nejvíce, je její volnost. Po získání licencí v jednotlivých kategoriích si totiž můžete jezdit v podstatě jak chcete a s čím chcete, tedy pokud na to máte dostatek peněz. Nebaví vás závody v nejpomalejší kategorii C? V pořádku, můžete se rovnou pohnout do B. Pod jednotlivými kategoriemi se potom skrývají ještě čtyři další možnosti. GT Touring Championship, Constructor závod, Driver Contracts a Special invitation. První je klasický šampionát, ale už druhá varianta nabízí něco nového, svěžího. Zde se utkáte s auty ze stejné továrny, a tak na vás čeká třeba závod v klasických Mini Cooperech a nebo třeba v kultovním Citroenu DS, ve kterém jezdil například Luis de Funès. Driver Contracts pak nabízí něco obdobného, ale s výjimkou, že se občas objeví netradiční typ závodu,jako je třeba KO závod, kdy poslední na konci každého kola vypadává. Poslední možnost je asi nejpříjemnějším zpestřením celé hry, což jsou Special Invitation. Ty přicházejí postupně a většinou se jedná o závody dragu, nebo „perfect line“, kdy musíte nejen závod vyhrát, ale také nevyjet ani jednou z tratě. Krásou celé hry je však to, že si můžete vybrat jen závody, které vás baví, ikdyž pro 100% dohrání hry je samozřejmě nutné dojet všechno.

Auta už jsem zmínil, zde se autoři opravdu vyřádili a jejich počet ve hře je úctyhodný. O to víc jsem byl překvapen při zjištění, že každé auto je svým způsobem jedinečné. Opravdu totiž poznáte, že tohle má přední náhon a tohle zadní, že v tomto burácí mohutný dvanáctiválec, zatímco v tamtom se musíte spokojit se čtyřválcem. Právě tyto realistické vlastnosti oceníte především v mini rally závodech nebo v závodech na sněhu. Ostatně i samotná mokrá trať při regulérním závodě udělá své, takže musíte svou jízdu přizpůsobit. Protivníci potom jedou očividně svou stopu, takže nečekejte extrémně náročné bitvy, ikdyž vše záleži na vašem jezdeckém umu.

Hra je opravdu dlouhotrvající a kdo po více než deseti hodinách dohraje všechny závody a zakoupí auta, po kterých touží, je tu ještě multiplayer. Ten je jak lokální přes bluetooth a wi-fi, tak i online. Zde najdeme mimo jiné leaderboards, kde máte šanci poměřit své časy se zbytkem světa. Graficky hra vyloženě exceluje, ikdyž je přeci jen vidět rozdíl na iPhone 3G a iPhone 3GS. Detailně propracované modely s výbornou hratelností, co víc si můžeme přát?

Autor: Jan Šťastný

Developer: Gameloft

Hodnocení: 9.0 / 10

Cena: 5,49€

Verdikt: Ano, přesně takto si představujeme závodní hru. Velké množství závodů, reálných aut, které se navíc dají i „vytunit“. Prostě pro každého něco.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář