GeekTool: Jak přesně vědět, co Váš Mac dělá.

Zajímá Vás, co se ve Vašem počítači děje, jaké zrovna běží procesy, co je zapnuté, co je připojené, případně co se rozbilo, a nebo jen chcete mít na monitoru zajímavou plochu? Našli jsme řešení v podobě programu jménem GeekTool.

GeekTool není ani tak program, jako spíše panel do SystemPreferences, který umí přímo na Vaší ploše zobrazit prakticky jakýkoliv výpis, ať už z Terminálu nebo Console, případně na plochu přilepit obrázek nebo graf. Zobrazená data se pak samozřejmě na ploše dynamicky mění v závislosti na tom, co se stalo nového.

Použití:

Prográmek je freeware, a dá se tedy zdarma stáhnout z internetu. Klasicky obdržíme *.dmg soubor obsahující instalátor. Po nainstalování se v SystemPreferences objeví nová ikonka panelu, ve kterém se nastavuje vše potřebné.

V otevřeném panelu si pak můžeme definovat prakticky jekékoliv množství „okének“ na ploše, každé s libovolným obsahem. V podstatě jsou na výběr tři možnosti: File, Shell a Picture. Postupně si tedy probereme k čemu jsou:

File:

Jak asi všichni víme, spousta událostí probíhajících v OS X, se zapisuje do *.log souborů. Pro přímé zobrazení těchto událostí se používá program Console, v jehož okně naskakují výpisy o jednotlivých událostech, oproti tomu GeekTool nám to samé umožnuje přilepit přímo na plochu monitoru. Jeden z možných postupů je například tento:

V Consoli si najdeme *.log soubor, který nás zajímá. Pokud ho máme, klikneme na něj pravým tlačítkem myši, a z nabídky vybereme položku „Reveal in Finder“ (nebo Jabko+R). Zjistíme si tím cestu k požadovanému log souboru, kterou i s jeho názvem zkopírujeme v GeekTool panelu do okénka s nadpisem „Path:“ Od této chvíle bychom na ploše měli mít stejný výpis, který máme v Consoli. Okamžitě při změně tohoto souboru se údaje na ploše aktualizují, takže vše vidíme v reálném čase.

Shell:

Zde si můžeme nastavit skoro libovolný Terminálový příkaz, který GeekTool bude v zadaném časovém intervalu volat, a tisknout jeho výpis na plochu. Například pro vypsání všech právě bežících procesů lze použít příkaz „ps xm“. Na vyzkoušení se sem dá vyplnit například: ps xm, uptime, df, netstat, vm_stat, ifconfig . Jen poznámka: v kolonce „refresh“ bychom neměli mít moc malé číslo, aby to příliš nezatěžovalo počítač.

Zde máme například vypisování souboru: „/private/var/log/system.log“ a pod tím všech právě běžících procesů:

Picture:

A máme tu poslední položku, pomocí které se dá na plochu jednoduše přilepit jakýkoliv obrázek. Nicméně nejspíše neni určen provyužití podobné tomuto:

Ale má mnohem zajímavější uplatnění, čímž je například zobrazování grafů sestavovaných v reálném čase, nebo klidně aktuálních družicových snímků, záběrů z webkamer, atd.., jelikož do okénka pro cestu k obrázku jde vyplnit dokonce i internetová adresa:

(převzato ze screenshotů na oficiálních stránkách GeekTool)

Například zde můžeme vidět na ploše integrovaný, skoro přímý přenos z družice pro sledování počasí:

(převzato ze screenshotů na oficiálních stránkách GeekTool)

(převzato ze screenshotů na oficiálních stránkách GeekTool)

Tisknutí grafů již ale samotný GeekTool nepodporuje, k tomu je potřeba stáhnout další software, ale o tom možná až příště:)

Dále by se dalo dodat, že pro každé okénko se dá nastavit jeho poloha a velikost dvěma způsoby, buď hodnoty vyčíslíme v panelu GeekTool, a nebo jednoduše klikneme na okénko které nás zajímá, a to pak jde upravovat klasicky myší:

Závěrem by pak bylo dobré snad jen dodat, že GeekTool je zatím nejspíše určen jen pro OS X Panther, na Leopardu tudíž běží, ale při nastavování je lehce nestabilní. Typicky při vytvoření nového okénka je většinou potřeba manuálně upravit jeho polohu přibližně na 200:200, aby bylo na monitoru a ne až a někde za rohem. Co naopak možná potěší je fakt, že je podporováno i více monitorů:

Tak a to je pro dnešek vše, pokud se Vám aplikace líbí a našli jste nějaké užitečné použití, například Terminálové příkazy, uvítáme je v diskuzi.

Jaroslav Vítků

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Jeden komentář k článku

Anry 31. 05. 2012 v 20.37

Šlo by refreshnout obrázky? Nezobrazují se mi. Dik

Přidat nový komentář