Dva disky v MacBooku (Pro)

Chtěli byste mít v Macbooku SSD disk, ale zdá se Vám kapacita moc malá? Pojďte se podívat jak dát do Macbooku SSD disk, ale zanechat i klasický harddisk, a získat tak rychlost a odezvu SSD a zároveň komfortní kapacitu harddisku.

Upozornění: Server jablicka.com není odpovědný za případnou ztrátu záruky. Všechny úpravy provádíte na vlastní riziko!

Celý fígl spočívá v nahrazení optické mechaniky druhým diskem (SSD nebo HDD), pokud si netroufáte na vyjmutí optické mechaniky z vašeho notebooku, nemusíte číst dál. Stejně tak pokud nemáte optickou mechaniku připojednou přes SATA rozhraní. Pokud svoji mechaniku najdete v aplikaci System Profiler pod položkou Serial-ATA, máte vyhráno. Návody na vyjmutí mechaniky najdete zde. Odzkoušené mám unibody stroje a nejnovější bílý Macbook.

Uvědomte si, že tímto zákrokem můžete přijít o záruku. Pokud jste dostatečně šikovní, můžete optickou mechaniku vrátit tak, aby nebylo nic poznat. Přesto jsem Vás musel upozornit. :) Pokud už počítač nemáte v záruce, není co řešit! Pokud se na zákrok necítíte, ale přesto o něj máte zájem – napište nám a nějak se domluvíme.

Co budeme potřebovat:

1) napájecí redukci 5,25″ na SATA (můžete koupit zde)

2) Sata M/sata LP4 adaptér (můžete koupit zde)

3) Doporučuji i trochu oboustranky nebo něčeho podobného na připevnění. Já osobně jsem nic připevňovat nemusel, sedí to opravdu perfektně. Pokud něco použijete, ujistěte se, že to zvládne i vyšší teploty.

4) Šroubováky různých druhů (záleží na vašem počítači)

5) Izolaci (na drátky)

Příprava redukce

Nejprve ufikněte žlutý a jeden z černých drátů na napájecí redukci. Pokud červený drátek nemáte, bude místo něj oranžový. Potřebujeme pouze červený a jeden černý drát. Tyto dráty spojte s dráty stejné barvy na druhé redukci. Samozřejmě každou dvojici zvlášť. Bílé plastové konektory s piny můžete úplně oddělit, nejsou potřeba. Nyní vše zapojte, každý konektor má své místo a nejde je dát špatně. Pro jistotu se můžete mrknout ještě na náčrtek.

upravené schéma z těchto stránek

Nezapomeňte vše odizolovat.

Nyní stačí vše poskládat a máte hotovo.

Softwarové vyladění

Já osobně mám na SSD systém a ostatní věci – jako knihovnu iTunes, iPhoto atd. mám právě na HDD. Jeví se mi to jako ideální kombinace. Rozčilovala mě jen jedna věc, pokud šáhnete na nějaká data na disku, tak se disk roztočí a uspí se až po deseti minutách nečinnosti. Zbytečně tak žere energii z baterie a hlučí. Pojďme si tedy ukázat jak tento interval ručně přenastavit, tak aby Vám naprosto vyhovoval.

Nejprve si zkontrolujte, že máte v System Preferences – Energy Saver nastavené usínání disku (Put the hard disk(s) to sleep when possible).

Potom otevřete terminál a nakopírujte do něj tento příkaz:

sudo pmset -a disksleep (početminut)

- pokud chcete aby disk usínal po minutě nečinnosti vypadá příkaz takto:

sudo pmset -a disksleep 1

Výdrž na baterii

Pokud nepracuji s harddiskem dostanu se na lepší výdrž než před touto úpravou. Pokud disk běží, je výdrž srovnatelná. Samozřejmě záleží co zkombinujete, jaký harddisk a jaké SSD. Pokud nasadíte dva harddisky tak se jistě výdrž na baterii znatelně sníží.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

2 komentáře k článku

brco 27. 03. 2011 v 14.23

Zdravim. Nie je nejake riesenie pre nove MacBooky, ktore by islo vlozit namiesto drive? Na youtube som nieco videl, nieco ako ramik, kam sa vlozi ssd.

Jan Toms 28. 03. 2011 v 16.32

Ano to se prodává například zde: http://www.mcetech.com/optibay/

Přidat nový komentář

28. Leden 2011