DOOM: Resurrection – Vítejte v pekle

Tak peklo konečně vtrhlo i na naše iPhony! Ano, nemluvím o ničem jiném, než o akční hororové legendě DOOM od id software. DOOM pro iPhone byl dlouho očekávanou hrou a mnozí nevěřili, že se id software podaří hru portovat na iPhone beze ztráty její děsivé atmosféry. Jak to nakonec dopadlo si můžete přečíst v dnešní recenzi.

Jak jsem již zmínil DOOM pro iPhone byl velmi očekávanou hrou a spousta lidí neveřila, že se id software podaří hru předělat tak aby šlapala na iPhone a přitom neztratila nic ze své děsivé atmosféry. Je třeba říct, že obavy všech nevěřících byly oprávněné, přece jen iPhone nemá nekonečný potenciál a DOOM je pěkně rozsáhlé a náročné dílko, takže byli všichni zvědaví jak se s tím id software poperou. Už teď však mohu říct, že až na pár vyjímek se ji to povedlo dokonale. Teď už ale pojďme honem ke hře samotné.

Příběh hry se odehrává na v roce 2145 na planetě Mars. Hlavní roli v něm hraje velká korporace s názvem Union Aerospace Corporation. Tento gigant se zabývá hlavně vývojem zbraní a technologií, ale začíná také fušovat do biologického výzkumu a také do výzkumu vesmíru.

Právě při jednom z experimentů na Marsu se jim experiment vymkne z ruky a celý komplex na Marsu je napaden neznámím nepřítelem. Všude okolo jsou vysazeny jednotky mariňáků, aby uklidnily situaci. Právě v této chvíli se do hry vložíte Vy, jakožto jeden z posledních přeživších. Vaším úkolem je pochopitelně dostat se z kompexu živý a zdraví, ale samozřejmě to nebude tak jednoduché, protože v cestě Vám budou stát hordy monster známích z PC verze DOOMa. Těšit se tedy můžet na nepřátele jako jsou např. Impové, Hell Knight, Zombie, Lost Soul, Maggot a mnoho dalších. Za co však id software zcela jistě zaslouží pochvalu, je jejich velmi věrné zpracování.Všechny monstra ve hře jsou neuvěřitelně detailní a opravdu nahání strach stejně jako kdysi před lety v PC verzi. To však neplatí jen o jejich grafické stránce, ale také i stránce zvukové. Zvuky všech nepřátel jsou samozřemě téměř identické s PC verzí DOOMa, což přispívá ke strašidelné amosféře hry. Hru rozhodně doporučuji hrát večer s nasazenými sluchátky. Jedině tak si vychutnáte hororovou atmosféru naplno.

Váš velký pomocník robůtek Sam.

Jak jsem již zmíníl výše musíte se dostat z komplexu co nejrychleji, protože poslední transportní loď odlétá z Marsu za pár hodin. Vaše cesta tak povede napříč celým komplexem se spoustou známích levelů. Těšit se tak můžete na levely jako Delta Labs, Metro Station a pochopitelně i samotné peklo, tedy Hell. Zde musím před autory smeknou. Levely jsou skvěle zpracované a ikdyž se po čase můžou zdát stereotypní nelze jim upřít děsivou atmosféru, která z nich vyzařuje. Vůbec celé grafické stvárnění je naprosto okouzlující, tedy v tomto případě spíše děsivé:-).

Panorama s výhledem na Mars.

Skvělá grafika si však u této hry vybrala krutou daň. Jistě tušíte co mám na mysli. Ve hře totiž nemůžete chodit. Tedy né že by jste se nepohybovali, ale hra to za Vás dělá sama. Prostě někam napochodujete zavřou se dveře a Vy jen ovládáte mířidlo zbraně a zabíjíte potvory. Poté co je zabijete hra Vás sama otočí na druhou stranu a následuje to samé. Je mi jasné, že spoustu lidí toto dokáže odradit. I mě se tento systém na první pohled příliš nezamlouval, naštěstí mi to nedalo a hry jsem zkusil a musím říct, že nelituji. I když se může zdát, že ztráta určité volnosti v již tak dost lineární hře, jakou DOOM bezesporu je, bude posledním hřebíčkem do její rakve, není tomu tak. Ve hře mi nemožnost pohybu, až na vyjímky příliž nevadila. Stejně by jste se pohybovali po těch stejných cestách, po jakých Vás hra vede, takže absence pohybu až tak nezamrzí.

Ve hře dojde i na starou známou „motorovku“.

Jednou z věcí co jsem ještě nezmínil, jsou zbraně. Ve hře najdete standartní kousky známé z DOOMa 3 na PC. Tedy brokovni, samopal, kulomet a samozřejmě nejlepší kamarádku všech dřevorubců motorovou pilu. Pomoc motorové pily jistě oceníte, zejména když Vám dojdou náboje do silnějších zbraní, jako např. kulometu.

Poslední věcí, kterou bych rád zmínil je ovládání hry. Hru ovládáte natáčením iPhone ve směru kam chcete mířit a tlačítkem pro střelbu. Dalším tlačítkem je tlačítko před uhnutí/krytím se před nepřátelským útokem. celkově je tedy ovládání hry jednoduché a nebude Vám činit potíže.

Verdikt:

DOOM na iphone je i přes některé nedostatky velmi povedou hrou, která za těch pár Euro rozhodně stojí. Pokud jí odpustíte absenci volného pohybu a občasný stereotyp, odmění se vám děsivou atmosférou a slušnou hratelností, která Vás na pár hodin opravdu skvěle pobaví.

Hodnocení: 4/5

Autor: Libor Novotný

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář