Czech English Dictionary – slovníkový král?

Jednoduchý, rychlý, funkční. Takový by měl být měl být ideální slovník pro iPhone či iPod. Czech English Dictionary přesně takový je a ještě přidává pár užitečných funkcí navíc.

Dictionary, Czech-English, English-Czech a English-English slovník vyniká svou rychlostí a jednoduchostí. Po rychlém spuštění aplikace se zobrazí hlavní vyhledávací okno a klávesnice. Dictionary se nezabývá nějakým složitým přepínáním slovníků, prostě napíšete to, co potřebujete a slovník začne hledat. Jakmile napíšete první písmenko Dictionary okamžitě začne vyhazovat výsledky. K výsledku se dopracujete během pár vteřin. Takhle má vypadat správný slovník, žádné zdlouhavé čekání na výsledek.

Naleznete svůj výsledek a kliknete. Zobrazí se okno s překladem a několika možnostmi. Tučně uvidíte vyhledávané slovo, pod ním překlad jako ve slovníku. Aplikace umí dokonce i většinu anglických slovíček říci mužským hlasem přes reproduktor. Jednu chybu to ovšem má. Pokud hledáte slovo a zadáte ho v češtině, český překlad se sice zobrazí, ale hlasová funkce tu není. Pokud vyhledané slovo znovu zadáte, tentokrát v angličtině, u výsledku už si výslovnost poslechnout můžete. U výsledků hledaného slova můžete jakoukoliv část pomocí copy and paste zkopírovat a uložit do schránky iPhonu. Ještě zajímavější je ovšem možnost na jakékoliv slovo ve výsledku (například popis slova v angličtině) kliknout jako například na link v Safari a Dictionary slovo vyhledá a přeloží.
Celý slovník funguje samozřejmě offline, ale obsahuje i online funkce. Na obrázku vidíte nejen Dictionary (Váš překlad), ale i tři další položky a to Answers, Google a Wikipedia. Pokud tedy na některou možnost kliknete, na požadovaném serveru se slovo vyhledá. V nastavení si pak můžete upravit tyto tři záložky podle sebe. Jak pořadí, tak i službu. Podporované jsou: Answers, Baidu, Flickr, FreeDict, Google, Wikipedia, Wiktionary, Yahoo, Yahoo Japan a Youtube. Zobrazování těchto záložek pro online obsah můžete vypnout v nastavení.

Vyhledávání se automaticky ukládá do historie. Vyhledaná slova a fráze si můžete uložit do oblíbených a později je už hledat nemusíte. Oblíbené Vám umožní i jednoduchou správu. Postupně je můžete mazat, vymazat všechny, odeslat emailem a nebo seřadit podle abecedy.

V nastavení si ještě můžete upravit, co se zobrazí při spuštění aplikace. Můžete začít posledním hledaným slovem, hledáním samotným a nebo hledáním s klávesnicí. Poslední varianta umožňuje opravdu rychlé hledání hned po startu. Nastavíte také, jestli se má vyhledávat ve všech slovnících nebo jen v některých. Jelikož se jedná pouze o česko-anglický slovník, můžete mít vše zapnuté a rozpoznání je stoprocentní.

Dictionary je prostě rychlý a jednoduchý slovník, který využijete ať už ve škole, v práci nebo jen tak doma. Vytknout mu lze snad jen absenci landscape módu (zobrazení na šířku). Třeba se časem objeví v aktualizaci. Pokud potřebujete i jiný než česko-anglický slovník, studio Cole Zhu má na iTunes Store i aplikace na překlad jiných jazyků, např.: English-German, French-English atd.

Hodnocení:
Klady:
+ rychlé vyhledávání
+ předmluvená slova
+ jednoduchost

Zápory:
- zatím bez landscape módu

iTunes Store link

Autor: Hynek Hampl

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář