Cramberry, papírové kartičky na učení

Cramberry je online služba na učení. Jde o takové ty papírové kartičky, které možná celá řada z vás používá při studiu cizích jazyků. Princip je jednoduchý, z jedné strany napíšete slovíčko česky a z druhé v cizím jazyce. Pak už se jen zkoušíte a zkoušíte. Samozřejmě se tento postup dá uplatnit i při učení letopočtů a dalších věcí.

Cramberry má kromě online rozhraní i své vlastní aplikace pro iOS. Najdete aplikaci jak pro iPhone, tak i pro iPad. Obě jsou povedené a ovládání je opravdu jednoduché. A nejlepší na tom všem je synchronizace. Kartičky si můžete pohodlně vytvořit přes web na svém počítači a pak je sesynchronizovat se všemi zařízeními. Navíc můžete své balíčky kartiček sdílet na facebook, twitter, nebo si je uložit do Instapaperu, ReadItLater atd.

Jak už bylo řečeno, dostupná je aplikace pro iPhone/iPod Touch i iPad. Tu iPadovskou hodnotím o něco lépe. Velký displej poskytuje více možností. Právě díky velkému displeji zde najdete, mimo klasické zkoušení otáčením kartiček, i možnost „match“. Při této volbě přetahujete kartičky jednu na druhou a hledáte ty správné páry, když tento pár najdete a přetáhnete na sebe, kartičky zmizí. Tento režim se hodí hlavně při prvním seznamování se slovíčky.

V základu je tato služba zdarma. Což asi většině uživatelů bude stačit. Tento free účet má jen pár nevýhod. Nelze jednoduše kartičky přehodit ve směru učení. Vy si je například vytvoříte jako „česky-anglicky“ a pokud se je budete chtít učit v opačném směru - „anglicky-česky“, musíte je u free účtu znovu napsat - vytvořit nový set s opačným pořadím. Dále je prý free účet omezen na učení se 30-ti kartiček denně. Nikdy jsem na toto omezení nenarazil, a to jsem se učil i sety s osmdesáti kartičkami. Z toho usuzuji, že toto omezení platí jen při učení přes webové rozhraní a iOS aplikací se netýká. Pro účet umožňuje také import z CSV souborů.

Cramberry je opravdu fajn aplikace, která mi už několikrát pomohla. U free účtu zamrzí to jednosměrné učení, ale není problém si kartičky napsat 2x, aspoň si je člověk lépe zapamatuje. Určitě tuto službu doporučuji alespoň vyzkoušet.

Podobné články:

Sdílení článku:

2 komentáře k článku

destr69 19. 02. 2011 v 21.31

Díky za inspirativní článek, konečně něco co využiju k výuce EN.

Loki 16. 05. 2011 v 20.08

Také děkuji za článek – zajímavý program se smyslupným využitím zdarma – určitě stojí za vyzkoušení.

Přidat nový komentář

19. Únor 2011