Brothers in Arms 2: Global Front

Úžasná, revoluční, fantastická, intenzivní…. I takovéto přídomky byly používany v preview článcích na tuto velmi očekávanou akční hru. Jak to tedy dopadlo?

Už první díl Brothers in Arms (dále jen BIA) byl hodnocen kritiky poměrně úspěšně a po zveřejnění prvních obrázků a trailerů jsme se nechali unést nadšením i my. BIA 2 je tedy konečně tady a my jsme se ji opravdu podrobně podívali na zoubek.

Jako David Wilson budete bojovat s nácky v Africe, všude možně po Evropě, přičemž nechybí už ohrané Ardeny, nebo Sicílie. Na závěr si potom vychutnáte porážku Japonska v Pacifiku. K tomu vše vás však čeká ještě jeden speciální úkol. Zjistit, co že se vlastně stalo s vaším bratrem Ericem, který byl údajně zabit při boji a následně honorován medailí za statečnost, která byla však ihned zase zrušena. Podivné věci se to děly za druhé světové války že?

Z přídavných jmen z perexu tohoto článku bych zdůraznil především jedno, které skvěle vystihuje celou hru. Tím mám na mysli „intenzivní“. Hned od prvních pár vteřin budete totiž kosit jednoho nácka za druhým a akce je skutečně strhující. Jednotlivé úkoly misí jsou víceméně klasické, tedy někam dojdi, vystřílej to tam a pokud možno znič radio stanici, nebo protiletadlová děla, prostě cokoliv jiného, co bude po ruce. K tomu ti dopomáhej Bůh a především velmi solidní zbrojní arzenál. Vyzkoušíme si tak hned na začátku úžasný plamenomet, s kterým se dají dělat doslova psí kusy. Animace hořících nepřátel je potom opravdu fantastická. Ostatní zbraně však nehrají druhé housle, takže si vyzkoušíte bazooku, sniperku (těžko rozeznat z malého obrázku, ale dle mého názoru se jedná o M1903 Springfield) a nebo třeba Thompsona. Nábojů je všude poměrně dost a tak náboji šetřit rozhodně nemusíte.

Grafické zpracování je na první i druhý pohled úžasné, krásně vykreslené a detailní. Při procházení jednotlivými levely se navíc nic neseká ani na iPhone 3G, což je určitě dobrá zpráva pro všechny majitele tohoto telefonu. Snad jen škoda delších loadingů, které mohou herní nadšení poněkud zbrzdit. Ozvučení je pak ale bohužel poměrně tragické. Zvuky výstřelů a výbuchů jsou v pořádku, ale dabing postav je vyloženě k smíchu. Nevím sice, kde autoři tyhle směšné dabéry vzali, ale troufám si říct, že i třídní besídka ze třeťáku odvede lepší práci. Právě dabing jde také ruku v ruce s příběhem. Ten se sice může zdát originální, ale to vám vydrží jen tak první dvě mise. Je skutečně až neuvěřitelné, kolik času (dle této hry) měli vojáci při bojích, respektive mezi boji. Působí totiž vyloženě groteskně, když se ve videu před akcí procházíte s kolegou z čety a vyptáváte se ho na vašeho bratra, zatímco v pozadí dopadají další paragáni a na obzoru jsou vidět německé tanky.

Ostatně ani nepřátelé nejsou nějací géniové. Už jsme si tak nějak zvykli, že v iPhone hrách je průběh mise nascriptován dopředu. V praxi to pak vypadá, že až překročíte určitou hranici mapy, objeví se další nepřátelé, případně spustí video. Nutno dodat, že mi tento styl hraní nepřijde až tak nepříjemný, avšak v BIA 2 je to trošku extrém. Když to řeknu hodně lajcky; představte si, že probíháte městem, kosíte desítky nepřátel a autoři po vás chtějí, abyste zabili hlídku na balkónku, která je vidět jen z jednoho určitého místa, kde autoři předpokládají, že se schováte. Když to tak neuděláte, tak jak se to také stalo mě, budou neustále nabíhat desítky, ba stovky nepřátel a to stále dokola. Stále do stejných pozic a vy je budete tupě střílet, až vás to přestane bavit, restartuejete poslední checkpoint a při procházení stejné části mapy si oné hlídky na balkónu konečně všimnete a hra pokračuje tak, jak má. Velká škoda těchto záseků, kterých jsem měl po dohrání více než pět a to je hodně. Celkově to totiž kazí dojem ze hry a vytrhne vás to z jinak výborné akční hry.

Suma sumárum na vás ale čeká několik hodin velmi kvalitní zábavy a jednoznačně se BIA 2 řadí mezi nejlepší akční tituly na AppStore. Škoda poměrně zbytečných chyb a prostoduchého příběhu svázaného příšerným dabingem. Jinak by hra získala určitě daleko vyšší hodnocení. Kdo dohraje základní kampaň, může se ještě vyřádit v multiplayeru přes wi-fi a bluetooth.

Autor: Jan Šťaštný

Verdikt: Titul, který měl obrovský potenciál, ale bohužel ho plně nevyužil. Jedná se o velmi zábavnou akční hru, ale celkový dojem kazí několik zbytečných chyb.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář