Apple DashCode – stručný úvod do tvorby widgetů či podobných jednoduchých aplikací (část první)

Dashcode je aplikace, která slouží k tvorbě widgetů nebo podobných velice jednoduchých aplikací. Nemusíte znát Cocoa nebo nějaký jiný jazyk. Stačí logicky uvažovat a mít chuť si trochu hrát. Dashcode je součástí balíku Xcode, ten si můžeme buď nainstalovat z instalačního média operačního systému Mac OS X nebo si ho můžeme stáhnout z internetu. Pokud zvolíme druhou možnost máme jistotu, že budeme mít nejnovější verzi. Program je tedy zadarmo.

Co v Dashcodu můžu jako začátečník zvládnout?

Můžete vytvořit widget pro Dashboard v Mac OS X (10.4 a vyšší nebo vytvořit webovou aplikaci pro iPhone či iPod Touch (k tomu se snad dostaneme ke konci)

Jaké widgety se dají tvořit?

Odpočítávadla, widgety pro mapy, rsska, podcasty, monitorovací systémy atd.

Kde Dashcode stáhnout?

Pokud si chcete stáhnout nejnovější verzi Dashcodu jděte na tyto stránky a zaregistrujte se. Následně se přihlásíte zde - stáhněte si první soubor. (Nutno říci, že Xcode 3.0 je jen pro Leoparda, pro Tigra si stáhněte Xcode 2.5). Stáhnutý image otevřete a nainstalujte si Xcode.

Do čeho se pustíme v dalším díle?

V druhém díle si již vytvoříme jednoduchý widget, anebo se jen seznámíme s prostředím. Ovšem doufám spíše v první možnost, snad se mi vše podaří vysvětlit a přiblížit ve snesitelné délce výsledného článku. Nejlepší bude si to všechno ukázat na widgetu pro RSS určitých vámi zvolených stránek. Nyní vás nechám stahovat Xcode.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář

16. Leden 2011