2 years… time after time…

Občas neviem, ako mi pred očami preletia 2 týždne, 2 mesiace. A dva roky som už na platforme spoločnosti Apple. Spokojnosť. Tak by som charakterizoval terajší stav môjho psychického rozpoloženia pri magických slovách Mac, Apple, OS X. Nebolo to však vždy tak.

“2 roky pretiekli ako Bonaqua z fľaše, ukazujúca smer…”

Pred takzvaným “switchom”, rozdeľujúcim svet symbolického “i” od toho obyčajného som bol relatívne spokojným užívateľom Windows. Koniec koncov nevyhnutnému switchu predchádzalo približne pol roka dohadov s kamarátom spôsobom známym z reklám Get a Mac. A štýlový zastupiteľ  Macu vždy vyhral. Think different.

Nevyhnutý switch prišiel na rad, keď som nedopatrením súborového systému NTFS operačného systéme Windows Vista stratil kompletne všetky údaje a dôležité dáta.

“Say Wow…”


Naivné rozprávky o stabilite a kvalite nových produktov od spoločnosti Microsoft v bájkach Radka Hulána sa nekončili happyendom, ale však trpkým poučením ovplyvňujúcom moje softwarové zameranie v budúcnosti.

„…To wash this memory clean

Let the thoughts cross…

….The distance in your eyes

Across this new divide…“

Moja symbolika dvoch rokov má hlbší význam, keďže 4. 11. som k 18. narodeninám urýchlene siahol po bielom MacBooku 13” s chipsetovou sadou Santa Rosa priamo z USA. Cítil som sa ako šéf, však i s ohľadom na cenu bolo i za čo. O chipsete Santa Rosa  a integrovanej grafike Intel X3100 nechyrovali v našich končinách ešte dobrý mesiac. Oficiálne. V eufórii z dovtedy nepoznaných dizajnových kriviek, bielosti bielej a pocitu precízneho myslenia na detail. Pri  vtedajšom klasickom MacBooku som prichádzal na novú dimenziu pojmu “user experience”. Niekoľko potrebných hodín skype hovorov ma naučili plávať s prúdom filozofie operačného systému spoločnosti Apple. Softwarové vybavenie je však záležitosť nehmotná, s ktorou som bol spokojný. Iná, hmatateľná, bol reálny výkon grafickej karty v hrách. Tu som narazil ako dovtedy nepotopiteľný Titanic. Grafy popisujúce výkon grafickej karty na Apple.com vyznievali zaujímavo, výkon v hrách bol o to horší. MacBook žiaľ v tej dobe nebol herný notebook. Výkon v multimediálnych aplikáciách z balíka Apple iLife bol  výborný, taktiež výkon v grafickom prostredí Adobe Suite CS4. Na vzdory všetkému bol herný výkon degradovaný integrovaným obvodom základnej dosky. Biele plasty do roka popraskali a celý MacBook šiel do servisu. Ďakujem však “kvalite” UPS, ktorá mi celý laptop rozbila pri preprave a následne vrátila peniaze, nebolo mi v tedy však všetko jedno.

Apple:  The Force Unleashed

Esenciu nového života symbolizuje predstavenie kompletne novej rady redizajnovaných alumíniových MacBookov Unibody na jeseň v roku 2008. Dizajnový skvost predstavujúci Unibody vyhotovenie, platforma NVIDIA zaručujúca vysoký výkon i v hrách. Podpora vysoko návykových multi-touch giest na pohodlhom trackpade s “glossy” úpravou. LED podsvietenie kvalitného lesklého displaja pre HD obsah s podsvietenou klávesnicou a vo vynovenej rade MBP 13” Unibody i so slotom na SD karty.  Spokojnosť, kedy je cena  úmerná kvalite vyhotovenia, výkonu a úžasnému dizajnu. V neposlednom rade  je cena podmienená i kvalite platformy, ktorej software inde nenájdeme.

“dizajnový skvost v pracovni, prípadne pri sebe na cestách”

Čo pre mňa znamená po dvoch rokoch svet nahryznutých jabĺk? Mnoho známych, ktorých by som možno ani nepoznal nebyť platformy Apple, spokojnosť zo stabilného a vždy next-gen operačného systému. Mať dizajnový skvost v pracovni, prípadne pri sebe na cestách.

Za vyšší životný štýl je však i vždy vyššia cenaYou can’t just ask customers what they want and then try to give that to them. By the time you get it built, they’ll want something new.

Steve Jobs

US computer engineer & industrialist (1955 – )

Martin Fraňo

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář