1Password – Úschovna citlivých údajů

Každý kdo pracuje na internetu i mimo něj používá denně velké množství hesel. Ať už je to heslo na facebook a twitter, identifikační údaje ke kartě, nějakému účtu nebo PIN k mobilnímu telefonu, kreditní kartě a jiné. 1Password je jednoduchým a účinným řešením pro kompletní správu všech citlivých údajů na Vašem Macu či iPhonu.

Základní princip 1Password je jasný, ochrana a zapamatování citlivých údajů a automatické vyplňování těchto údajů v prohlížečích. Pojďme se na program podívat blíže. Jako první uvidíme uvítací obrazovku a pokud jsme již neměli dříve 1Password, tak zvolíme New data file. Nyní to nejdůležitější, musíme nastavit hlavní heslo k celé aplikaci, které je při každém dalším spuštění vyžadováno a bez kterého “to prostě nejde”.

Do kolonky “password hint” napište, co chcete aby se zobrazovalo, pokud špatně zadáte hlavní heslo.

Po nastavení hlavního hesla nám aplikace nabídne k instalaci doplňky pro různé programy. Můžete nainstalovat rozšíření do Safari, Firefoxu, Flocku, Chrome (návod zde), dále pak OmniWeb, DEVONagent, WebKit, Fluid, iCab, Camino a NetNewsWire. Před instalací všechny tyto programy zavřete. Rozšíření v programu poznáte podle tlačítka “1P”, nebo podle ikonky klíče v horní liště (menubaru).
Teď už jen zadáte správný kód a můžete začít s aplikací pracovat.

V nastavení aplikace je dobré si uzpůsobit vše důležité. Kam se ukládá data file, co chcete v menu zobrazovat, automatické zamčení po určitém čase, které se hodí zejména pokud v práci od počítače odcházíte, potom je tu také správa všech rozšíření a jejich použití, důležité zálohy a také updaty.

Zde vidíte základní obrazovku. Divil jsem se, jak se nakonec pekelně rychle zaplní.

Vpravo nahoře nalezneme hledání a vedle něho je režim zobrazení. První režim Vám údaje krásně zobrazí i s náhledy jako v knihovně, ostatní jsou spíše pro lepší přehlednost. Vše máte podle typu účtu přehledně srovnáno v pravém menu, kde také naleznete seznam složek a tagů, které se hodí zejména pokud začneme mít více údajů. Vše je inspirováno iTunes a funkčnost je velmi dobrá. Pokud máte v iTunes rádi funkci Smart playlistů, tak v 1Password je také obsažena. Jmenuje se SMART FOLDER a je to jednoduše řečeno chytrá složka, kde si zvolíte podmínku a podle toho budou ve složce údaje- chytré a efektivní. Jak vidíte na obrázku, každá položka je vlastně jednoduchá vizitka, kde se dá vše editovat a napravo se zobrazí náhled adresované stránky. Pro vstup do editace stačí stisknout tlačítko EDIT dole uprostřed. Zde si můžete upravit horní hlavičku (název) a internetovou adresu. Pak už stačí doplnit samotné údaje, které se v každé položce liší. U hesla vidíte i jeho sílu a můžete si ho i zobrazit. Je zde i volba, jakou chcete údaj chránit (hlavní heslem, nebo jen čtyřmístným kódem). Pokud máte web, který má jiné údaje než je přednastaveno v kartě, stačí při editaci kliknout v poli “all fields” na zelené tlačítko “+” a jednoduše doplníte hodnotu, která je na webu a k ní přidáte Váš údaj. Příklad: Field name: “telefonní číslo” a Field Value: “123456789”. Velice užitečné pokud má nějaký web jiné druhy údajů, než jsou už připravené v 1Password. Pod celou kartou pak vidíte datum vytvoření a datum poslední úpravy.

Další užitečnou funkcí programu je vytváření hesel. Po kliknutí na “Generate” se otevře menu, ve kterém si snadno uzpůsobíte sílu (která se zobrazuje jako barevný bar-červená, oranžová až zelená) a délku hesla od 1 do 50 znaků. Můžete si i nastavit kolik chcete ve svém heslu číselných znaků a kolik symbolů. Čím více, tím lépe, ale zapomeňte, že si heslo o 30 znacích kombinované malými a velkými písmeny, čísly a znaky zapamatujete. Od toho však používáme 1Password, že? Výhoda je zřejmá, heslo pak bude extrémně bezpečné.

Na tomto videu uvidíte jak uložit v prohlížeči login a následně jak jednoduché je přejít přihlášený na síť, když je vše uloženo v 1Password.

Pokud používáte jako RSS čtečku NetNewsWire a rádi články z ní sdílíte do různých sítí, tak se Vám bude integrace s 1Password hodit. Vše funguje stejně jako v internetovém prohlížeči. Uložíte si svůj vlastní login nebo použijete již uložený, pak už jen stačí u článku kliknout na sdílení a vybrat svůj login na dvě kliknutí myši. Místo zdlouhavého zadávání údajů dále pokračujete v prohlížení.

1Password má i svojí menší verzi pro iPhone a iPod. Ta Vám velice dobře poslouží na cestách. Všechny údaje z Mac verze se Vám jednoduše přenesou do iPhonu a naopak. Pomocí synchronizace přes Wi-Fi se propojíte s aplikací na Macu a vše budete mít na obou zařízeních aktuální. Spustíte Mac aplikaci, na iPhone (testována verze 1Password PRO) zvolíte v nastavení Wi-Fi Sync a pomocí jednoduchých instrukcí spárujete obě zařízení. Poté už je vše připraveno. Pokud máte v Macu již nějaká hesla, přetáhnou se do iPhonu a dále už jen při změně či přidání nových údajů pouze musíte mít obě aplikace zapnuté a vše se sesynchronizuje nebo pomocí manuální volby na Macu v aplikaci kliknete na Sync Now a vše se aktualizuje během vteřiny. Aplikace na iPhone je rychlá a spolehlivá, má příjemné a jednoduché rozhraní. Synchronizace probíhá bez problémů, jen je třeba mít Wi-Fi. Různé údaje pak můžete jednoduše rozevřít a heslo si zkopírovat pro použití v Safari apod. nebo rovnou vše otevřít v integrovaném prohlížeči. Jedinou chybou co jsem našel bylo, že pokud jsem zadal nějaké údaje v iPhonu a následně synchronizoval do Mac aplikace, tak  se mi občas heslo, které bylo stejné i u jedné jiné sitě, zobrazovalo graficky jako velmi slabé (červená barva). Vše sem vyřešil přepsáním stejným heslem přímo v Macu a vše už bylo v pořádku.

Pokud chcete vaše údaje použít i na jiném počítači (Mac,Linux,Windows), stačí pouze vše exportovat do jednoduché, ale zabezpečené webové stránky. V menu – File – Export – Encrypted web page. Nastavíte si heslo pro povolení přístupu na tuto stránku a uložíte ji na disk. Poté z jakéhokoliv prohlížeče po zadání hesla budete mít přístup k všem údajům, co jste při exportu měli v 1Password. Na výběr je i více druhů exportu.

Používáte více počítačů a chcete mít ihned všechny hesla aktuálně synchronizované?

Musíte být vlastníky DropBox účtu, MobileMe nebo jiné služby poskytující online úložiště dat. O DropBoxu jsme psali již dříve zde.
Otevřete nastavení(Preferences) v aplikaci 1Password a v General klikněte u Data File na tlačítko “Move”.
Musíte se dostat až k vaší soukromé DropBox složce a tam kliknout na ok pro přesun klíčů.
Poté již stačí, aby se DropBox sesynchronizoval a na dalších počítačích v General v aplikaci 1Password vybrat “Choose Another” a právě nyní vybrat z vašeho DropBoxu soubor, který jste přesunuli: 1Password.agilekeychain.

Pomocí tohoto řešení budete mít vždy hesla aktuální a zároveň zazálohovaná na vašem DropBoxu.

Po několika dnech používání jsem si 1Password velmi oblíbil. Už nemusím nikde zdlouhavě vypisovat loginy a hesla, vše funguje automaticky na dvě kliknutí. Pokud máte jeden mail a účet na facebooku, tak pro Vás 1Password zřejmě nebude. Jestliže máte takovýchto účtů více, do toho licence z programů, platební karty a jiné, určitě si 1Password pořiďte, nic lepšího jen tak nenajdete.

Autor: Hynek Hampl

Mohlo by Vás také zajímat:

Sdílení článku:

Přidat nový komentář